Skip to main content

Systemy informatyczne

2 koment.

systemy ERPSystem ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie informatyczne służące do usprawnienia zarządzania zasobami całego przedsiębiorstwa. Służy do zarządzania firmą i składa się z wielu modułów. Mogą to być na przykład moduły w zakresu księgowości, kontrolingu, magazynowania. Moduły są budowane na tej samej bazie danych. Systemy ERP są wykorzystywane w dużych firmach na ogromnej liczbie danych. Są budowane jako narzędzie, które pozwala na budowanie dedykowanych dla użytkowników raportów, które pozwolą na szeroką analizę danych.

Na rynku najczęściej spotyka się moduły budowane na bazie SAP. Tylko dzięki dodatkowemu narzędziu można uzyskać stały dostęp do informacji niezbędnych do sprawnego zarządzania firmą. Budowanie zewnętrznych raportów to spory wydatek dla firm, dlatego tego rodzaju rozwiązanie jest dedykowane dla dużych, prężnych przedsiębiorstw.

CRM to oprogramowanie, które jest technologią pomagającą zarządzać relacjami z klientami. Służy jako baza do przechowywania wszelkich informacji o klientach, dostawcach i odbiorcach. Dzięki systemowi możemy sprawie zarządzać kontaktem z klientami. 

Jaka jest różnica pomiędzy systemem ERP i CRM?


Różnica polega na innym zastosowaniu systemów. CRM wspomaga organizowanie działań związanych z marketingiem, wspomaga zarządzanie sprzedażą w firmie, automatyzuje cały proces obsługi wsparcia klientów w przedsiębiorstwie, wspomaga prawidłową i optymalną komunikację z klientami.
ERP wspomaga zestandaryzowaniu procesów zarządzania przedsiębiorstwem, wspomaga zarządzanie dostawami (przy pomocy modułów zakupu, magazynu, sprzedaży i logistyki), wspomaga prowadzenie księgowości i kontrolingu oraz zarządzenie zasobami ludzkimi i wynagrodzeniami. Korzyści jakie przynosi system ERP polegające na prawidłowym uporządkowaniu danych, zbudowaniu pomocnych w zarządzaniu raportów, pozwala na dokonanie potrzebnych analiz. system ERP

Narzędzia pozwalają na efektywne i skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwom i danymi, które są wprowadzane do systemów informatycznych w firmie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Beata · 6 miesięcy temu
    Nigdy nie mogłam rozróżnić systemu erp od crm, informatyczne tematy nie są moją mocną stroną, ale ten wpis wszystko mi rozjaśnił! Dzięki 
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ada · 1 lat temu
    Bardzo fajny i wyczerpujący wpis. Chętnie przeczytałabym też o integracji systemu ERP z zewnętrznymi aplikacjami! 😊