Wizyta u psychiatry — w gabinecie czy online?
Kilka lat temu wizyty u psychiatry odbywały się niemal wyłącznie stacjonarnie. Dziś jest inaczej, ponieważ wielu lekarzy umożliwia pacjentom spotkanie się z nimi w firmie zdalnej. Dla dużej grupy osób takie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze. Czy jednak wizyta u psychiatry on-line jest również skuteczna? Sprawdzamy.
Wizyta u psychiatry on-line - na czym to polega?
Konsultacja z lekarzem psychiatrą, niezależnie od formy, zwykle polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. Wizyta online nie różni się pod tym względem od tradycyjnej. Lekarz przeprowadza wywiad (jeśli jest to pierwsze spotkanie) lub zadaje pytania zmierzające do postawienia diagnozy.
Na konsultacji on-line można również otrzymać receptę na leki, jeśli jest to niezbędne. Obecnie nie musi mieć ona formy papierowej — w aptece wystarczy podać numer recepty i pesel pacjenta.
Czy warto umówić się na wizytę on-line?
Taka forma kontaktu z lekarzem psychiatrą z pewnością ma wiele zalet. Warto wspomnieć o najważniejszych, które znajdziesz poniżej.
- Wygoda i oszczędność czasu – możesz odbyć wizytę z dowolnego miejsca. Jeśli do gabinetu masz daleko, jest to z pewnością sporym ułatwieniem.
- Idealna opcja dla osób z lękiem społecznym — jeśli odczuwasz stres przed spotkaniami na żywo lub przed jazdą komunikacją miejską do gabinetu, forma online z pewnością będzie bardziej komfortowa.
- Większa dostępność – szybciej znajdziesz wolny termin wizyty, ponieważ psychiatrzy online zwykle są bardziej dostępni.
Wizyta zdalna jest również bardzo korzystną opcją, jeśli np. jesteś przeziębiony i spotkanie twarzą w twarz nie wchodzi w grę. Wówczas nie musisz odwoływać ani przenosić spotkania.
Czy wizyty u psychiatry on-line mają wady?
Nie dla każdego pacjenta spotkania za pośrednictwem wideorozmowy będą dobrym wyborem. Niektóre osoby preferują bezpośredni kontakt i jest to zupełnie zrozumiałe.
Warto zwrócić uwagę na pewne mankamenty spotkań on-line.
- Brak bezpośredniego kontaktu – rozmawiając przez Internet, może być trudniej przekazać swoje emocje lub nawiązać głębszą więź.
- Problemy techniczne – słabe połączenie internetowe czy kłopoty ze sprzętem mogą zakłócać wizytę.
- W przypadkach poważnych zaburzeń lub silnych kryzysów psychicznych wizyta on-line może nie wystarczyć, aby pomóc pacjentowi.
Ponadto część psychiatrów woli spotkać się z pacjentem na żywo, aby dokładniej ocenić jego stan (np. mowę ciała, mimikę, gesty).
Kiedy warto zdecydować się na wizytę w gabinecie?
Spotkanie z psychiatrą twarzą w twarz będzie dobrym wyborem, jeśli łatwej rozmawia Ci się z lekarzem w sposób bezpośredni, a dojazd do gabinetu nie stanowi dla Ciebie trudności. To także dobry wybór, jeśli Twoje problemy są bardzo poważne lub nietypowe i chcesz uzyskać natychmiastową pomoc.
Wybór między wizytą u psychiatry w gabinecie a online zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, preferencji i sytuacji. Weź pod uwagę, że obie formy mają swoje zalety i wady.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Paula Rutkowska
Pasjonatka psychologii, relacji międzyludzkich i pisania. Tworzy przestrzeń pełną autentycznych treści o życiu, rodzinie, wnętrzach i modzie. Jej blog to miejsce otwarte na ludzi i ich historie.

Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
Najnowsze wpisy:
-
Co kupić niemowlakowi? TOP 10 inspiracji prezentowych
-
7 koszul męskich, które powinny znaleźć się w Twojej garderobie
-
Wizyta u psychiatry — w gabinecie czy online?
-
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe w rachunkowości?
-
Pranie tapicerki meblowej — czy to skuteczne rozwiązanie dla alergików?
Najnowsze komentarze:




