Skip to main content

Kompendium wiedzy na temat arteterapii

Dodaj komentarz

Techniki arteterapii robią się coraz bardziej popularne w Polsce, jak i na świecie. Metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników dzięki swojej skuteczności. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się ona na terapii poprzez sztukę. W takim leczeniu może uczestniczyć praktycznie każda osoba i nie ma tutaj jakichkolwiek ograniczeń co do wieku, płci czy też innych czynników. Z powodu licznych sukcesów takich zabiegów, nie bez powodu stosowana jest ona w wielu problemach. Najczęściej pozytywne skutki przynosi arteterapia dla dzieci i młodzieży. Jednak o zaletach takiej metody i poszczególnych technik powiemy sobie w dalszej części wpisu.

Arteterapia w Centrum ArteTerapii SensArte

Nie mam talentu plastycznego - czy arteterapia jest dla mnie?

Wbrew powszechnej opinii dotyczących arteterapii, jej zastosowanie nie ma na celu wyłonienia największych talentów w XXI. wieku. Ta metoda w ogóle nie polega na wynajdywaniu jakichkolwiek umiejętności czy też podobnych rzeczy. Przede wszystkim ma ona pomóc człowiekowi w życiu. Ludzie w różnym wieku borykają się z nerwicą, problemami na tle psychicznym czy też zaburzeniami i depresją. W takich stanach psychicznych arteterapia może okazać się najbardziej pomocna. Pozwala ona wyrzucić z siebie wszystkie emocje i przekazać w nieco niestandardowy sposób to, co znajduje się w danym człowieku. Różnorodność stosowanych rozwiązań pozwala odnaleźć drogę do ukrytych uczuć każdego człowieka. Pod linkiem dowiesz się, jak techniki arteterapii mogą pomóc Tobie jak i Twojemu dziecku.

Czy arteterapia sprawdza się tylko u osób młodych?

Największe korzyści z zastosowania arteterapii widuje się u osób młodych. Jednak osoby, które mają jakieś problemy intelektualne bądź nie do końca są sprawni, również odczują wielkie korzyści z takiej formy terapii. Może ona pomóc również osobom, które dowiedziały się o nowotworze. Jednak na jakiej zasadzie tak naprawdę działa arteterapia dla dzieci i młodzieży, niepełnosprawnych czy też osób z zaburzeniami na tle psychicznym?

Obraz stworzony podczas kursu arteterapii w SensArte

Jak arteterapia może mi pomóc?

Głównym zadaniem arteterapii jest odsunięcie wszelkich negatywnych myśli od naszego umysłu. Niestety, ale negatywne myślenie często jest zakorzenione w człowieku w takich stanach. Na szczęście najlepsze techniki arteterapii pomogą człowiekowi zapomnieć o wszelkich przeciwnościach życiowych. To oznacza, że jest to jeden z najlepszych sposobów na odnalezienie spokoju w trudnych chwilach, które spotykają człowieka. W przypadku osób niepełnosprawnych i dzieci korzyści z zastosowania arteterapii okazują się największe, jednak nie oznacza to, że osoby starsze nie mają pozytywnych odczuć. Wręcz przeciwnie, ponieważ arteterapia posiada tyle metod i technik, że każda osoba będzie mogła odczuć pozytywne działania tego typu terapii.

Oczywiście techniki arteterapii są rozmaite. Można zastosować wiele technik, które zależne będą od konkretnej metody twórczości. Od malowania farbami, po wiele innych innowacyjnych metod twórczych. Grunt, żeby dana osoba mogła zaangażować się w wykonywaną czynność, a wtedy efekty takiej metody terapeutycznej są największe.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.