Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – co należy o nim wiedzieć?
Rozwijający się rynek pracy stwarza możliwości, by stałe poszerzać swoje zawodowe horyzonty. Wielu pracowników w którymś momencie swojej kariery staje przed perspektywą rozwiązania dotychczasowej umowy. Może być to spowodowane odnalezieniem ciekawszej oferty, chęcią przebranżowienia się, czy uzyskania wyższych zarobków. Warto przygotować się więc zawczasu, aby rozwiązywanie umowy nie okazało się zaskoczeniem. Na co zatem zwrócić uwagę podczas rozwiązania umowy? Co należy wiedzieć o rozwiązywaniu umowy za porozumieniem stron?
Jak można rozwiązać umowę o pracę?
Umowa o pracę może wygasnąć w sposób naturalny (po upływie czasu, na który została zawarta). Często dochodzi jednak do wcześniejszego rozwiązania. Z taką inicjatywą może wyjść zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Zatrudnienie może ustać na skutek:
- upływu czasu, na który umowa została zawarta,
- oświadczenia jednej ze stron umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
- oświadczenia jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia,
- rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.
Coraz częściej to zatrudnieni decydują się na przedwczesne rozwiązanie umowy, szukając lepszych warunków pracy lub wyższej płacy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zapoznaj się z poradami, jak zakończyć niechcianą umowę - warto też poznać przepisy prawa pracy, aby świadomie podejmować decyzje i unikać potencjalnych problemów.
Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron?
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ma miejsce jedynie wtedy, kiedy jest wspólną decyzją pracodawcy i pracownika. Niezbędne jest dojście przez nich do konsensusu i ustalenie szczegółów związanych z ustaniem stosunku pracy (zachowanie, skrócenie lub pominięcie okresu wypowiedzenia). Do zakończenia współpracy nie jest potrzebny konkretny powód ani spisanie dokumentu - możliwe staje się więc dojście do porozumienia w formie ustnej. Niemniej jednak, ze względów dowodowych, dobrze jest potwierdzić takie rozwiązanie umowy na piśmie.
Kto wychodzi z inicjatywą rozwiązania umowy?
Z inicjatywą rozwiązania umowy może wyjść zarówno pracodawca, jak i pracownik. W większości przypadków to niezadowolony z pracownika pracodawca wychodzi z takim pomysłem, lecz coraz częściej zdarza się, że to zatrudniony proponuje rozwiązanie stosunku pracy. Zazwyczaj dzieje się to w związku z chęcią rozpoczęcia zatrudnienia w nowym miejscu bez konieczności pozostawania na starym stanowisku przez okres wypowiedzenia.
Czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie?
Pracownik nie ma obowiązku podpisania wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. Jeśli nie jest mu to na rękę, nie powinien ulegać presji - szczególnie że wraz z wyrażeniem takiej zgody, traci prawo do odwołania się do sądu, możliwość wykorzystania urlopu na poszukiwanie pracy oraz możliwość ubiegania się o zasiłek dla osób bezrobotnych przez 90 dni od daty rejestracji jako bezrobotny.
Odmowa pracownika sprawia, że pracodawca musi zdecydować się na inną formę zakończenia dotychczasowej współpracy. Będzie musiał jednak wskazać konkretną przyczynę - a jeśli ta naruszy obowiązujące przepisy lub będzie niezasadna, pracownik może odwołać sprawę do sądu pracy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, radca prawny Bogna Szyczewska pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu przepisów i przeprowadzi Cię przez różnorodne kwestie prawne. Dzięki odwołaniu się do sądu, możesz uzyskać przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.
Kiedy rozwiązanie umowy za porozumieniem jest korzystne dla pracownika?
Rozwiązanie umowy za porozumieniem może być bardzo korzystne dla pracownika, gdy musi on pilnie zmienić miejsce zamieszkania, zaopiekować się bliskim czy wyjechać za granicę lub gdy ma już inną propozycję zatrudnienia. Przed każdą decyzją związaną ze zmianą zatrudnienia, dobrze jest dokładnie przeanalizować swoje cele krótko- i długoterminowe cele, perspektywy rozwoju i oczekiwania finansowe. Dzięki temu rozwiązanie umowy będzie przemyślanym krokiem na drodze do owocnej kariery i zawodowego spełnienia.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
Najnowsze wpisy:
-
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
-
Sport po 40 - jakie zajęcia wybrać?
-
Czy smutek to już depresja? Kiedy warto wybrać się do psychologa?
-
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy pisaniu tekstów i poprawiane przez redaktorów?
-
1 listopada, czas refleksji - jakie znicze wybierają Polacy?