Skip to main content

Podróż szlakiem średniowiecznych zamków

Dodaj komentarz

Historia pozostawiła po sobie ślad do dzisiaj. Pochłonęła miliony, jak nie miliardy ludzi, którzy beztrosko oddali się w jej ręce. Wybranych wyróżniła olbrzymim przywilejem - nieśmiertelnością na tle mówionym, pisanym oraz zobrazowanym. Zadbała o ich honor, ale przede wszystkim częściowo zachowała ich budowle, które możemy dziś zwiedzać i choć przez chwilę wrócić do dawnych dziejów, czując się, jak ludność ubiegłego wieku.

Zamek w Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek w Bobolicach - średniowieczna warownia

Jedną z takich budowli jest pierwotnie wybudowany w połowie XIV wieku przez króla Polski Kazimierza Wielkiego, zamek w Bobolicach, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Bobolice w województwie śląskim. Budynek zaliczany jest do grupy warowni zwanych "Orlimi Gniazdami". Historia w większości zadbała o gruzy zamku, a o jego odrestaurowanie zadbał człowiek. Dzięki temu zabiegowi, w zamek zostało wepchnięte nowe życie, co przedłuży żywot historycznej budowli oraz pozwoli cieszyć oczy zarówno zwykłych ludzi, jak i miłośników historii. Obecnie zamek stał się atrakcją turystyczną, która rocznie ściąga tłumy zwiedzających.

Nocowanie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Nie każdy ma tyle szczęścia, aby mieszkać w pobliżu Jury i codziennie móc sobie pozwolić na zwiedzanie coraz to nowszych dla oczu, a starszych dla świata zabytkowych miejsc. Ilość hoteli usytuowanych w sercu Jury spokojnie pomieści w swoich wnętrzach mnóstwo turystów. Noclegów w okolicy jest na tyle dużo, że spokojnie można przebierać do woli, aż każdy znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie ofertę. Nocleg przy zamku w Bobolicach? W Jurze nie ma rzeczy niemożliwych. Decydując się na nocleg w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oferowany przez agroturystykę Jura Pod Lasem zyskujesz nie tylko wspaniałą lokalizację w samym sercu Szlaku Orlich Gniazd, ale również korzystną cenę.

Nie tylko średniowieczne zamki

Jura to cudowny region turystyczny, posiadający mnóstwo zabytków architektury takich jak zamki i ich ruiny, ale to nie koniec atrakcji w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Kraina ta posiada bardzo urozmaicony krajobraz. Poza zabytkami wyposażona jest w cenny obraz przyrodniczy, który pozwoli napawać się pięknem przyrody przez wszystkich członków rodziny. Pod linkiem znajdziesz lokalizację agroturystyki Jura Pod Lasem: https://goo.gl/maps/SaPZJtJzm2RnWBo39, co pozwoli Ci przekonać się, w jak pięknej i naturalnej okolicy ona się znajduje.  Najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu Jury są warowanie (w większości wybudowane przez Kazimierza Wielkiego) oraz wzgórza, na których znajdują się pozostałości po budowach. Gruzy te są umiejscowione na wzgórzach niczym orle gniazda, skąd nazwa głównego szlaku wiodącego przez Jurę - Szlak Orlich Gniazd.

Zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Na Szlaku Orlich Gniazd widnieje mnóstwo przepięknych zabytków takich jak:

  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
  • Zamek w Bobolicach
  • Zamek w Mirowie
  • Zamek Bąkowiec w Morsku
  • Zamek w Korzkwi
  • Zamek w Ojcowie
  • Zamek Smoleń
  • Zamek w Siewierzu
  • Zamek Rabsztyn
  • Zamek Pieskowa Skała


Jura posiada również inne atrakcje, takie jak skałki, jaskinie, szlaki, sanktuaria, muzea, narciarskie trasy biegowe oraz wiele, wiele innych wartych poświęcenia uwagi rejonów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź atrakcje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które Cię zachwycą.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Wielu Polaków wyjeżdża na wycieczki zagranicę, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie piękno kryje w sobie Polska. Warto najpierw poznać swój kraj od podstaw, a dopiero później wyjechać w pogoni za tropikalną bryzą.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.