Skip to main content

Na czym polega przegląd kominiarski i dlaczego jest taki ważny?

Dodaj komentarz

Regularne sprawdzanie i ocena stanu komina jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Okresowe czyszczenie komina dba o jego stan i niweluje szanse na wystąpienie problemów z kominem. Właśnie w tym celu co jakiś czas powinny odbywać się kontrole kominiarskie. Ważne jest, aby taka kontrola była przeprowadzana przez fachowca, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Zaniedbany i zanieczyszczony komin może być realnym zagrożeniem dla całego budynku i jego mieszkańców. W tym artykule przybliżymy, na czym polega taka kontrola i czemu jest tak ważna.

Na czym polega przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski zaczynany jest od wykonania od wykonania czynności na dachu budynku. W ich trakcie sprawdzane są przewody kominowe pod względem drożności, szczelności i przebiegu przewodów kominiarskich. Dochodzi również do czyszczenia komina, a to wszystko powinno odbywać się przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Oprócz przewodów kominowych, kominiarz Lublin kontroluje także stan komina, który znajduje się ponad dachem. Po wykonaniu tych czynności badane są urządzenia, które podłączone są do przewodu kominowego.

Co ile powinno wykonywać się przegląd kominów?

To, co ile powinno wykonywać się przeglądy kominiarskie, reguluje specjalna ustawa o prawie budowlanym. Z jej zapasów wynika, że przeglądy powinno wykonywać się raz do roku, a w budynkach o powierzchni większej niż 2000 m2, dwa razy do roku. Oprócz samego przeglądu kominy wymagają regularnego czyszczenia. Czyszczenie powinno odbywać się częściej. Przy paleniskach na paliwo stałe powinno robić się to, co 3 miesiące, przy paleniskach na paliwo gazowe lub płynne co 6 miesięcy, a przewody wentylacyjne powinno się czyścić raz do roku. Podczas takiego czyszczenia usuwane są zanieczyszczenia, które osadzają się na ściankach komina. Jeżeli tego nie zrobimy, to może dochodzić do zatykania przewodu kominowego.

Przed czym chronią kontrole kominiarskie?

Osadzająca się na ściankach komina smoła jest bardzo łatwopalna, co w momencie dostania się do niej iskry może wywołać pożar komina. Spowodowane jest to tym, że smoła podczas rozgrzewania komina wydziela opary, które łatwo ulegają zapaleniu. Oprócz tego osadzająca się smoła zmniejsza przepływność przewodu kominowego, co może zmniejszyć jego wydajność odprowadzania dymu na zewnątrz.

Profesjonalne usługi kominiarskie

Jak wynika z powyższego tekstu, kontrole kominiarskie zapobiegają wielu problemom, które mogą być bardzo szkodliwe dla całego budynku i jego mieszkańców. Dlatego też nie wolno bagatelizować tej sprawy i należy regularnie zlecać przeglądy kominiarskie. Warto w tym celu zgłosić się do profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i sprzęt, do przeprowadzania takich przeglądów. Jedną z takich firm jest MAT-KOM (https://mat-kom.eu/), zatrudniająca profesjonalistów, która zajmuje się gównie sprzedażą elementów wchodzących w skład systemów grzewczych. Oprócz tego firma oferuje przeglądy kominiarskie, które sa przeprowadzane w sposób bezpieczny i dokładny. Nie zwlekaj wiec i zlec przegląd profesjonalistom.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.