Skip to main content

Jak skutecznie zdobywać wiedzę z Internetu?

Dodaj komentarz

Internet to nieograniczone źródło informacji. Prawie za darmo każdy ma do niego dostęp ze swojej kieszeni. Na dodatek większość może dzielić się swoją wiedzą. Niewielu ludzi potrafi szukać i weryfikować informacje. 

Problem z wiarygodnością

Mówi się, że dziennikarz powinien każą informację sprawdzić w co najmniej dwóch niezależnych źródłach. Obecnie liczy się szybkość publikacji. Ważne by mieć sprawdzone strony. Przykładem strony godnej zaufania jest https://www.alumnimba.pl/, która oferuje czytelnikom najlepsze artykuły o ciekawej tematyce. Nie liczy się ilość, tylko jakość. To oszczędza czas na sprawdzanie informacji. Należy unikać mediów społecznościowych, gdzie każdy jest ekspertem od sportu i fizyki jądrowej. Dodatkowo ograniczenie "śmieciowych portali" pozwoli na znacznie szybsze znajdowanie informacji. 

Ustal cel i czas

Wyszukiwarka to prawdziwa królicza nora. Zamiast wpisywać pytania ogólne warto skupić się na słowach kluczowych. Pozwoli to na znajdowanie konkretnych informacji. Dodatkowo warto mieć z tyłu głowy czas, jaki ma zając znalezienie odpowiedzi. Jeśli research ma potrwać godzinę. To ma się zakończyć po godzinie. Pozwoli to na szybsze i efektywniejsze znajdowanie informacji oraz unikanie rozpraszaczy. 

Zapamiętywanie i użyteczność

W trakcie czytania, czy oglądania warto robić notatki. Pozwalają one na dłuższe utrzymanie uwagi. Dodatkowo przetwarzanie informacji pozwala na ich lepsze zapamiętanie oraz ułożenie wiedzy w głowie. Jeśli użytkownik nie jest w stanie streścić prezentowanych informacji to znaczy, że ich nie rozumie.

Warto z każdego źródła stworzyć listę najważniejszych zagadnień. Jeśli jest to coś co trzeba zapamiętać należy do niej wracać. Pozwoli to na zapamiętanie informacji a nie miejsca w którym można je znaleźć.

Przyswojoną wiedzę powinno się testować w praktyce. Mózg posiada określoną pojemność. Dlatego, jeśli jakieś informacje nie są mu potrzebne to je zapomina. Korzystanie z przyswojonej wiedzy sprawia, że staje się ona użyteczna. Co oznacza, że zostanie w głowie na dłużej. Dodatkowo praktyka działa jak test. Jeśli teoria nie została prawidłowo opanowana to wyjdzie to podczas testowania wiedzy w prawdziwym życiu. 

Ograniczenie bodźców i wypracowanie nawyków

Warto zastanowić się nad korzystaniem z wtyczek ograniczających korzystanie z portali społecznościowych. Po wyznaczonym upływie czasu wyłączają dostęp do strony. Dzięki temu podczas nauki nic nie rozprasza. Większość Polaków korzysta też z programów blokujących reklamy. Dodatkowo można ograniczyć sobie ilość otwartych kart w przeglądarce. To będzie zdrowsze nie tylko dla użytkownika ale też przyśpieszy pracę komputera. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.