Skip to main content

Jak chronić swoje domy przed pożarami? Porady od strażaków z OSP Koszalin!

Dodaj komentarz

Ogień jest nieprzewidywalny, a jego konsekwencje poważne. Przez przypadek możemy zaprószyć go sami, ale częściej bywa efektem nieszczęśliwego wypadku. Jako że w swoim domu każdy chce czuć się bezpiecznie, warto zrobić wszystko, aby zabezpieczyć zarówno siebie jak i swoje mienie przed skutkami pożaru. Obawiasz się konsekwencji pożaru? Nie chcesz narażać swojego zdrowia i życia? Przeczytaj, z jakich przyczyn najczęściej wybucha pożar i co zrobić, aby się przed nim zabezpieczyć.

Poznaj porady od strażaków z OSP Koszalin - ochrona domu przed pożarem

Dlaczego warto dbać o sprawną instalację?

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym domu, zadbaj o sprawną instalację elektryczną, gazową i grzewczą. Nawet małe spięcie w telewizorze czy zmywarce może doprowadzić do pożaru. Zlecaj okresowe przeglądy instalacji i monitoruj ich stan techniczny. Regularnie sprawdzaj też stan gniazdek elektrycznych, kabli i wyłączników. Pamiętaj o wyłączaniu z sieci nieużywanych urządzeń i dokładnym czyszczeniu sprzętów kuchennych, bo zalegający na nich tłuszcz jest łatwopalny. Posłuchaj rad strażaków z OSP Koszalin i nie wykonuj przeróbek instalacji domowych na własną rękę. Tego rodzaju prace zlecaj wykwalifikowanym monterom.

Gaśnica — czy powinna być w każdym domu?

Zastanawiasz się nad zakupem przenośnej gaśnicy? Chociaż nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w lokalu prywatnym, z pewnością warto zainwestować w sprzęt, który w razie pożaru może uratować życie i ograniczyć straty spowodowane przez ogień. Na potrzeby gospodarstwa domowego wybierz gaśnicę przenośną typu ABC do gaszenia cieczy, gazów i ciał stałych. Sprawdzi się też gaśnica domowa AF do użytku w kuchni.

Oprócz zakupu gaśnicy rozważ instalację czujników dymu i czadu, które wykryją zagrożenie pożarem i natychmiast Cię o nim poinformują. Na rynku dostępne są inteligentne czujki czadu i dymu, które można połączyć z systemem alarmowym domu, aby w porę ostrzegały o awarii instalacji gazowej czy elektrycznej.
Jak zabezpieczyć dom przed potencjalnym pożarem?

Sadza w kominie — dlaczego jest niebezpieczna?

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej czy gazowej nie wystarczą, aby zabezpieczyć dom przed pożarem. Od dwóch do czterech razy w roku zlecaj przegląd pieca i czyszczenie komina. Sadza, która zalega w kominie, może się zapalić i doprowadzić do pęknięcia komina. Wtedy żar wydostanie się na zewnątrz i zaczadzi ludzi. Pożaru sadzy w kominie nie gaś samodzielnie wodą. Strażacy z OSP w Koszalinie radzą, aby zdać się w takiej sytuacji na fachowców, którzy ograniczą dopływ tlenu do paleniska, a następnie zasypią je piaskiem.

Jakie inwestycje na etapie budowy domu zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców?

Już na etapie projektowania i budowy warto pomyśleć o zabezpieczeniu domu przed pożarem. Wybieraj niepalne materiały budowlane i wykończeniowe. Sprawdzą się niepalne tynki gipsowe, gipsowo-kartonowe lub cementowo-wapienne. Montaż wszystkich instalacji zleć fachowcom, którzy pomogą Ci wybrać materiały odporne na ogień. Zdecyduj się na stalowe drzwi przeciwpożarowe.

Gdy mimo wszystko wybuchnie pożar, opanuj emocje, zadzwoń po straż pożarną i pomóż w ewakuacji dzieci i osób niepełnosprawnych. Nie otwieraj okien, a jeśli pomieszczenie jest pełne dymu, poruszaj się po podłodze, zasłaniając usta i nos.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.