Skip to main content

Jak być eko mieszkańcem Skawiny? Dotacje na OZE w 2024

Dodaj komentarz

Inwestycja w odnawialne źródła energii może być prostym sposobem na uzyskanie sporych oszczędności. Mieszkańcy Skawiny, którzy decydują się na nią, najczęściej wybierają fotowoltaikę. Przyczyną jest z jednej strony wysoka opłacalność eksploatacji instalacji PV, z drugiej natomiast - możliwość uzyskania znaczącego wsparcia ze środków publicznych. Warto jednak wiedzieć, że na pomoc mogą liczyć również osoby, które zdecydują się na zakup innych systemów, pozwalających na wytwarzanie, magazynowanie i efektywne wykorzystanie energii.

Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii w 2024?

Dotacje do OZE dla mieszkańców Skawiny w roku 2024 - co można sfinansować?

Obecnie programy wsparcia umożliwiają uzyskanie dofinansowania w przypadku montażu:

 • instalacji fotowoltaicznej;
 • pomp ciepła;
 • systemów zarządzania energią HEMS;
 • magazynów energii.

Oczywiście to tylko niektóre spośród możliwości - jak czytamy na stronie firmy, oferującej serwis i montaż klimatyzacji domowej w Skawinie, dotację można uzyskać również np. na zakup urządzeń klimatyzacyjnych, o ile mogą być one użyte w podwójnej roli (do chłodzenia wnętrz i jako pompy ciepła powietrze-powietrze). Jeszcze więcej opcji dostępnych jest dla osób, które prowadzą gospodarstwo rolne.

Program Czyste Powietrze w roku 2024 - jakie dotacje można otrzymać w Skawinie?

Program "Czyste Powietrze" jest jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań, wspierających inwestycje proekologiczne. Oferuje on również najwyższy poziom dofinansowania - można otrzymać nawet 135000 złotych. Szczegółowe zasady pomocy opisano na https://sevro.pl/pompy-ciepla--skawina/, tu nadmienimy jedynie, że w ramach "Czystego Powietrza" można uzyskać dotacje m.in. na:

 • wymianę źródła ciepła;
 • zakup oraz montaż instalacji PV;
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • wymianę przegród budowlanych oraz stolarki na rozwiązania energooszczędne.

Wsparcie dotyczy również refinansowania kosztów przygotowania dokumentacji wymienionych inwestycji (np. sporządzenia audytu energetycznego).

Czy montaż fotowoltaiki w 2024 się opłaca?

Moje Ciepło - kto w Skawinie może liczyć na dotacje z tego programu?

Program "Moje Ciepło" skierowany jest do osób, które dopiero wznoszą dom jednorodzinny i planują wykorzystać do jego ogrzewania pompę ciepła. Dofinansowanie w jego ramach wynosi:

 • maksymalnie 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jeżeli wnioskodawca posiada Kartę Dużej Rodziny;
 • maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Wysokość dotacji uzależniona jest od typu urządzenia, jakie ma być  użyte do ogrzewania domostwa. Najciekawszą opcją jest niewątpliwie zakup systemu, czerpiącego energię z gruntu, bowiem - jak można przeczytać w artykule "Gruntowa pompa ciepła – jak działa i jakie ma zalety" - cechuje się on najwyższą efektywnością. Na dodatek osoby, które zdecydują się na montaż rozwiązania tego typu, mogą liczyć na maksymalny poziom refundacji (21000 złotych).

Co można sfinansować z programu "Mój Prąd" w 2024 roku?

Kolejnym programem, dzięki któremu mieszkańcy Skawiny mogą otrzymać dotacje na inwestycje proekologiczne, jest "Mój Prąd". Poprzednia jego edycja zakończyła się w grudniu 2023 roku, jednak już w tym momencie pojawiają się informacje o planowanym naborze wniosków do kolejnej. Można podejrzewać, że zasady będą podobne do obowiązujących poprzednio. Przypomnijmy, że w przeszłości "Mój Prąd" pozwalał na zrefinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji PV oraz urządzeń, służących do magazynowania i wykorzystania energii, pozyskiwanej w toku jej działania. Do tych ostatnich zaliczały się m.in.:

 • pompy ciepła;
 • magazyny energii elektrycznej;
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS.

Oczywiście należy podkreślić, że szczegółowe zasady i wysokość wsparcia w ramach programu "Mój Prąd" na rok 2024 nie są jeszcze znane.

Jakie są najlepsze firmy zajmujące się fotowoltaiką w Skawinie?

Wsparcie w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać mieszkańcy Skawiny, którzy opłacają podatek PIT. Maksymalny jej limit wynosi 53000 zł i  może być wykorzystany w ciągu 6 lat, aż do momentu całkowitego odliczenia wartości inwestycji. Ze wsparcia tego typu mogą skorzystać osoby, które:

 • posiadają status właściciela lub współwłaściciela budynku;
 • są posiadaczami domu wolnostojącego lub tzw. bliźniaka.

Budynek musi być ponadto oddany do użytku - ulga nie przysługuje w przypadku obiektów w budowie. Co ciekawe, można z niej skorzystać również wtedy, gdy otrzymaliśmy już pomoc z jednego z opisanych wcześniej programów. Oczywiście w takiej sytuacji odliczeniu podlegają tylko wydatki, które faktycznie zostały przez nas poniesione (po odjęciu kwoty zrefinansowanej).

Jakie wsparcie mogą otrzymać w roku 2024 rolnicy z Gminy Skawina, inwestujący w OZE?

Na wsparcie inwestycji w OZE mogą liczyć również mieszkańcy Gminy Skawina prowadzący gospodarstwo rolne. Do najważniejszych form pomocy publicznej, skierowanej do tej grupy osób, należą:

 • Ulga inwestycyjna. W jej ramach można odliczyć od podatku rolnego do 25% kwoty, wydanej na montaż instalacji PV. Maksymalny czas rozliczania tego typu inwestycji wynosi 15 lat. Aby skorzystać ze wsparcia, należy uzyskać odpowiednią decyzję Burmistrza Skawiny.
 • Program "Energia dla wsi". Pozwala on na otrzymanie dotacji bezzwrotnej w wysokości od 45% do 65% kosztów kwalifikowanych inwestycji lub preferencyjnej pożyczki (do 100% wartości inwestycji, maksymalnie 25 milionów złotych). Sfinansować można w ten sposób m.in. zakup instalacji PV, biogazowni oraz budowę elektrowni wiatrowych i wodnych.
 • Program Agroenergia. Pozwala on na uzyskanie częściowego zwrotu kosztów instalacji m.in. fotowoltaiki, pompy ciepła i elektrowni wiatrowej. Wysokość pomocy uzależniona jest od mocy zakupionej instalacji.

Oczywiście osoby, które posiadają gospodarstwo rolne, mogą korzystać również z programów wsparcia skierowanych do ogółu beneficjentów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.