Skip to main content

Gdzie warto się zatrzymać będąc w Tarnowie?

1 komentarz

Miasto na mapie Polski zwane "Perłą Renesansu" skrywa wiele tajemnic i ciekawostek. Tarnów, bo o nim mowa, nazywany jest polskim biegunem ciepła i leży w województwie małopolskim. Tarnów prawa miejskie uzyskał już w 1330 roku za sprawą dekretu Władysława Łokietka. 

Tarnów - miasto ciekawostek

Tarnów zwany miastem wielu kultur jest niezwykle bogaty w zabytki. Często mówi się nawet, iż miasto to, zaraz po Krakowie, ma najwięcej zabytków w południowej części Polski. Większość tych zabytków pochodzi z XVI-XVII wieku. Piękne budynki pochodzą z czasów, gdy miasto zamieszkiwane było przez przedstawicieli wielu narodów m.in Niemców, Romów, Austriaków i Żydów. Należy zwrócić uwagę na to, że pod koniec okresu międzywojennego Żydzi stanowili aż 45% mieszkańców miasta. Nie tylko średniowieczne i renesansowe zabytki charakteryzują Tarnów. Nie bez przyczyny miasto to nazywane jest polskim biegunem ciepła. Badania wykazały, że okres wegetacyjny jest tu najdłuższy w całej Polsce i wynosi ponad 225 dni. Średnia roczna temperatura wynosi tu około 9 stopni Celsjusza. Odwiedzając Tarnów warto także pomyśleć o odpowiednim miejscu zakwaterowania, idealnym wyborem może okazać się Hotel Gal, położony przy ul. Dworcowej 5. Pełna oferta hotelu dostępna jest pod adresem: https://www.hotelgaltarnow.pl, a dodatkowy kontakt można uzyskać pod numerem tel: 14 688 99 30.

Co warto zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów charakteryzuje się jedną z największych w Polsce starówek. Kamienice, które się na niej znajdują pochodzą z okresu renesansu i wzbudzają podziw turystów. 

1. Kościół pw. Świętej Rodziny

Symbolem Tarnowa, który znajduje się na trasie przed starym rynkiem jest ponad stuletni kościół pw. Świętej rodziny, Charakteryzują go dwie piękne wieże. Bryłę kościoła opracował architekt Jan Sas-Zubrzycki. Styl budowli określa się jako nadwiślański. Warto również zwrócić uwagę na to, że witraże kościoła zostały zaprojektowane przez Stefana Matejko (brat Jana).

2. Muzeum Etnograficzne

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Tarnowie jest Muzeum Etnograficzne. Mieści się ono w XVIII wiecznym dworku. Niegdyś znajdował się tu zajazd. Obecnie jest to pierwsza w Europie placówka poświęcona kulturze i historii Romów. Ta mniejszość etnograficzna wywodząca się z Indii związana jest z Tarnowem do dziś. Na podwórzu muzeum zobaczyć możemy słynne cygańskie wozy zwane taborami.

3. Czerwony Tramwaj

W latach 1911-1942 Tarnów posiadał swój system tramwajowy, który składał się z jednej linii. Tarnów, obok Lwowa i Krakowa, był jednym z trzech miast Galicji, które posiadały system tramwajów elektrycznych w roku 1911. Obecnie na placu Sobieskiego w Tarnowie odwiedzić można wierną replikę tramwaju z tamtych lat. Zlokalizowana jest w nim kawiarnia, co nadaje niezwykły klimat temu miejscu.

4. Zabytkowa Bima

Nieopodal rynku w Tarnowie stoi Bima. Jest to element Starej Synagogi z XVII wieku. Bima ta doskonale przypomina nam o historii Tanowa, w której dużą rolę odegrał naród żydowski. 

Tarnów to miasto ogromnej liczby zabytków. Poza wspomnianymi wyżej, będąc w Tarnowie warto zobaczyć też pomnik Władysława Łokietka, Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz, pomnik Romana Brandstaettera oraz odwiedzić Muzeum Diecezjalne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.