Czym kierować się wybierając psychologa dla dzieci i młodzieży?
Wybór odpowiedniego psychologa dla dzieci i młodzieży to jeden z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o sukces procesu terapeutycznego. Jak tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru specjalisty i dlaczego świadoma decyzja w tym zakresie jest taka istotna?
Dlaczego specjalizacja psychologa jest tak ważna?
Specjalizacja psychologa to jeden z najważniejszych aspektów w trakcie wyboru specjalisty. Na inne problemy zwróci bowiem uwagę seksuolog, na inne psycholog kliniczny, na inne natomiast psycholog rozwojowy. Dla przykładu Psycholog Beata Waraksa - jeden z cenionych w Słupsku specjalistów, którego ofertę sprawdzisz po przejściu na proponowaną stronę – specjalizuje się w psychologii klinicznej i osobowości oraz w neuropsychologii. To właśnie tutaj trafią m.in. osoby z zaburzeniami emocjonalnymi i lękowymi, w kryzysie życiowym i emocjonalnym czy też borykające się z problemem autyzmu, ADHD i zaburzeniami odżywiania o podłożu psychicznym. Warto podkreślić jednocześnie, że psychologia dziecięca znacząco różni się od psychologii dorosłych, dlatego też należy wybrać specjalistę, odnajdującego się w pracy z nieco młodszymi pacjentami.
Jak atmosfera i komfort w gabinecie budują sukces terapii?
Atmosfera i komfort w gabinecie psychologa to kolejne niezwykle istotne aspekty, wpływające na ostateczny sukces terapii. Psycholog powinien bowiem przestrzegać zasad etyki zawodowej, ale również i skupiać się na samopoczuciu pacjenta. Niezwykle istotne będzie także budowanie zaufania i tworzenie atmosfery, sprzyjającej najbardziej intymnym wyznaniom. Taka atmosfera spotkań będzie szczególnie istotna w przypadku młodzieży, choć pozostaje ona niezbędna również w momencie, gdy pacjentami gabinetu stają się małe dzieci. W takiej sytuacji należy zadbać również o:
- miejsce do zabawy, dzięki któremu najmłodsi pacjenci przełamią stres i poczują się komfortowo,
- ciepłą, przyjazną rozmowę, w której młody pacjent będzie czuł się swobodnie,
- odpowiednią izolację akustyczną, dzięki której wybrzmiałe w gabinecie słowa nie zostaną usłyszane przez osoby, czekające na zewnątrz.
Dlaczego podejście terapeutyczne jest ważne w pracy z dziećmi?
Mówiąc o podejściu do pacjenta, warto zwrócić uwagę na jego olbrzymią rolę w pracy terapeutycznej. To właśnie dzięki niemu pacjent może otworzyć się, wyjawić ukrywane emocje, a przede wszystkim budować relacje, oparte na szczerości i wzajemnym zaufaniu. Dobremu podejściu terapeutycznemu w przypadku dzieci i młodzieży sprzyja:
- gabinet przyjazny najmłodszym pacjentom,
- wykorzystanie gier i zabaw w trakcie sesji terapeutycznych,
- dostosowanie metod działania do indywidualnych potrzeb najmłodszych pacjentów,
- elastyczne podejście psychologa do problemów, zgłaszanych przez pacjentów i ich rodziców.
Jak empatia wpływa na komfort w gabinecie psychologicznym?
Empatia to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką powinien posiadać dobry psycholog. To właśnie na jej bazie powstaje bowiem ciepła, a zarazem wspierająca relacja, pozwalająca na dotarcie do istoty problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Dzięki empatii psycholog może zrozumieć targające małym pacjentem emocje, udzielając mu w pełni profesjonalnej pomocy. Sprzyja temu elastyczność, brak stereotypowego myślenia oraz otwarty umysł, połączony z cierpliwością i chęcią dotarcia do źródeł problemu.
A co z komunikacją z rodzicami?
Poszukujesz idealnego psychologa dla swojego dziecka? Postaw więc na takiego, który będzie dbał nie tylko o komunikację z młodym pacjentem, ale również i o utrzymanie dobrych relacji z jego rodzicami. Musisz wiedzieć bowiem, że będą one stanowić kluczowy element, leżący u podstawy sukcesu procesu terapeutycznego. Dlatego też, zanim dziecko zniknie po raz pierwszy za drzwiami gabinetu, warto ustalić miejsce rodziców w terapii oraz sposoby komunikowania się z nimi w trosce o zdrowie psychiczne małego pacjenta.
Dobry, czyli jaki? Co będzie cechowało profesjonalistę?
Wsparcie psychologa pozwala poradzić sobie z różnego rodzaju problemami. Aby taka współpraca zakończyła się sukcesem, warto jednak postawić na właściwego specjalistę. Jego wybór nie powinien jednak nigdy pozostawać kwestią przypadku. Dobry psycholog będzie bowiem:
- odnosił się z szacunkiem do swoich pacjentów i ich problemów,
- szanował granice relacji na linii terapeuta-pacjent, co będzie przejawiało się m.in. brakiem narzucania gotowych rozwiązań czy tez negowaniem systemu wartości pacjenta,
- wzmacniał motywację i nadzieję, budując wiarę w możliwość pozytywnej zmiany,
- słuchał młodego pacjenta z odpowiednim zaangażowaniem.
Dobry psycholog powinien również cechować się wysokim poziomem świadomości, rozumiejąc i potrafiąc kontrolować swoje myśli i uczucia, również te na poziomie podświadomości. Specjalista, posiadający omawiane cechy, z pewnością na pierwszym planie postawi dobro dziecka, wspierając je odpowiednio w trudnych momentach i życiowych kryzysach.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
Najnowsze wpisy:
-
Czy drewno w łazience to dobry pomysł?
-
5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła przed zimą
-
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
-
Sport po 40 - jakie zajęcia wybrać?
-
Czy smutek to już depresja? Kiedy warto wybrać się do psychologa?