Skip to main content

Co to jest numer kierunkowy? Jak dzwonić za granicę?

Dodaj komentarz

Z pewnością zdarzyła się w Twoim życiu taka sytuacja, iż dzwonił do Ciebie obcy numer, pod którym widniał napis: na przykład "Wielka Brytania". Przed numerem tym widniała jednak liczba "+44" (w przypadku Wielkiej Brytanii). Pytanie, które nasuwa się od razu na myśl jest następujące: co oznaczają oraz wnoszą numery kierunkowe i po co one są? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Co to jest numer kierunkowy?

Numerem kierunkowym międzynarodowym lub też telefonicznym kodem kraju nazywamy dwu- lub trzycyfrowy kod, który wyświetla się przed danym numerem komórkowym. Taka liczba służy do wykonywania połączeń międzynarodowych. Kod ten przydziela ITU, czyli najstarsza globalna organizacja rynku telekomunikacyjnego oraz radiokomunikacyjnego. Istnieją także numery kierunkowe jednocyfrowe, które występują, na przykład w Rosji, czy Kazachstanie, a na obu tych obszarach tym numerem jest "7". Numery kierunkowe oznaczają również rejony i miasta w danym państwie.

Pojęcie "numer kierunkowy" w Polsce pojawiło się w latach 60 wieku XX, gdy zaczęto w naszym kraju wdrażać półautomatyczne zestawiania połączeń międzymiastowych. Ciekawostką jest także to, że aż do 15 stycznia 2011, w naszym kraju, była nadawana bezpłatna informacja słowna, która przypominać miała obywatelom o tym, iż podczas wpisywania numeru należy wybrać bezpośrednio pełny krajowy numer abonenta. Interesują Cię podobne ciekawostki? Odwiedź stronę agroturystykanaroztoczu.pl - pasjonujący blog ogólnotematyczny, na którym znajdziesz najciekawsze informacje z różnych dziedzin. 

Odpowiednio wybrany numer kierunkowy pozwala na właściwe kierowanie połączeń, a także na taryfikację rozmów w zależności od obszaru, do którego realizowane jest połączenie.

Dużo numerów kierunkowych do Europy poznać możemy będąc gdzieś na wycieczce, czy dłuższym wyjeździe. Często w agroturystykach, hotelach, motelach, znajduje się specjalna książka z danymi kodami do różnych państw, przeznaczona dla gości lub numery kierunkowe na stronie danego miejsca. Listę numerów kierunkowych w UE znaleźć można także na stronie: https://www.agroturystykanaroztoczu.pl/turystyka/jakie-sa-numery-kierunkowe-telefonow-w-eu, gdzie zamieszczono również istotną przestrogę na temat oszustów dzwoniących z zagranicznych numerów telefonów. 

Jaki jest numer kierunkowy w Polsce?

W naszym kraju kodem tym jest "48" w telefonach komórkowych, w telefonach stacjonarnych należy wcisnąć kod "0048". Podczas dzwonienia z telefonu stacjonarnego, który znajduje się w Polsce, do innego kraju, najpierw należy wcisnąć dwa zera, dopiero potem kod kierunkowy innego państwa. W przypadku telefonów komórkowych najpierw wciskamy znak plusa, następnie wybieramy numer kierunkowy danego państwa i wciskamy zieloną słuchawkę.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.