Zabieg zmniejszenia płatków uszu - korzyści, przebieg, efekty
Ucho jest jedną z najbardziej widocznych części naszej twarzy — defekty estetyczne w jego obrębie mogą więc w istotny sposób wpływać na jej wygląd. Jest to częsta przyczyna powstawania kompleksów oraz zmniejszonego poczucia własnej wartości. Na szczęście obecnie można stosunkowo łatwo skorygować kształt małżowiny lub jej części. Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej należy na przykład zmniejszenie płatków uszu. Jak wygląda taka operacja? I jakich efektów można się po niej spodziewać?
Jakie są najczęstsze przyczyny defektów estetycznych w obrębie płatków uszu?
Nieestetyczny wygląd płatka ucha może powstać w wyniku długotrwałego oddziaływania szkodliwych czynników mechanicznych — na przykład noszenia ciężkiej biżuterii. Niekorzystna zmiana wyglądu tej części ciała często jest również wynikiem upływu czasu — jednym z efektów związanej z tym utraty elastyczności skóry jest rozciągnięcie małżowiny. Wśród pacjentów, którzy decydują się na zmniejszenie płatków uszu, przeważają jednak osoby, które cierpią na dziedziczny ich przerost.
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu zmniejszenia płatków uszu?
Lekarz, kwalifikujący do zabiegu, przeprowadza dokładne badanie pacjenta. W jego trakcie należy liczyć się z pytaniami o stan zdrowia. Mają one na celu wykluczenie występowania chorób, uniemożliwiających przeprowadzenie operacji, takich jak nieuregulowana cukrzyca czy zmiany ropne w okolicach ucha. Trzeba też poinformować lekarza o przyjmowanych środkach farmakologicznych, szczególnie tych, które zaburzają krzepliwość krwi. Zabiegów zmniejszenia płatków uszu nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży. Co więcej, w artykule "Czy efekty korekcji uszu są stałe?" przeczytać można o rekonwalescencji po zabiegu i jego trwałości.
Jak przebiega zabieg zmniejszenia płatków uszu?
Pierwszym etapem operacji jest znieczulenie pacjenta. Zwykle ma ono charakter miejscowy, a narkozę stosuje się tylko przy skomplikowanych przypadkach, które wymagają dłuższej pracy chirurga. Najczęściej jednak cała operacja trwa jedynie około 20 lub 40 minut (druga z podanych wielkości dotyczy sytuacji, gdy operowane są obie małżowiny). Sam przebieg tej procedury medycznej zależy od rodzaju występujących u pacjenta zniekształceń płatków uszu, praktycznie zawsze dochodzi jednak do nacięcia tkanki i usunięcia jej nadmiaru. Końcowym etapem zabiegu jest zszycie rany oraz założenie opatrunku. Rekonwalescencja po operacji trwa zwykle 7-10 dni, a pełne efekty są widoczne po upływie od 4-6 miesięcy.
Jakie korzyści można uzyskać dzięki zmniejszeniu płatków uszu?
Zbyt duże i rozciągnięte płatki uszu bywają przyczyną kompleksów i niezadowolenia z własnego wyglądu. Operacyjne ich zmniejszenie może więc nie tylko znacząco poprawić urodę, lecz również podnieść komfort życia. Eliminacja wspomnianych kompleksów skutkuje też zwykle zwiększeniem pewności siebie, co może mieć przełożenie między innymi na karierę zawodową pacjenta. Zabiegi tego typu uznawane są przy tym za stosunkowo bezpieczne i dostępne dla przeciętnie zarabiającego człowieka.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
Najnowsze wpisy:
-
Czy drewno w łazience to dobry pomysł?
-
5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła przed zimą
-
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
-
Sport po 40 - jakie zajęcia wybrać?
-
Czy smutek to już depresja? Kiedy warto wybrać się do psychologa?