Skip to main content

Wpływ tężni solankowych w Ciechocinku na zdrowie człowieka

Dodaj komentarz

Tężnie solankowe w Ciechocinku wybudowano wprawdzie na początku dziewiętnastego wieku w celu wydobywania soli ze znajdujących się tam bogatych zasobów tego surowca, ale bardzo szybko okazało się, że powstający w ich okolicy mikroklimat ma również dobroczynne działanie na zdrowie człowieka. Ciechocinek stał się więc chętnie odwiedzaną miejscowością o charakterze uzdrowiskowym, a powstałe tam liczne sanatoria obrosły do dziś legendami i to nie tylko przez wzgląd na ich skuteczność w leczeniu górnych dróg oddechowych. Z uwagi na duże zainteresowanie turystyczne nocleg w Ciechocinku najlepiej zarezerwować wcześniej. Zwłaszcza jeśli szukamy noclegu w Villi Viva, która jest przyjazna dla zwierząt.

Tężnie solankowe

Same tężnie są konstrukcją dość imponującą i wartą obejrzenia, co może poświadczyć wpisanie ich, wraz z przyległymi parkami zdrojowymi i warzelniami soli, na listę Pomników Historii co miało miejsce w 2017 r. Ich konstrukcja opiera się na projekcie kieleckiego profesora akademii górniczej Jakuba Grafa, dzięki któremu powstały w Ciechocinku aż trzy takie obiekty. Na ich budowę wykorzystano 7000 dębowych bali wbitych w ziemię i stanowiących podstawę całej konstrukcji. Całość ma ponad 1,7 kilometra długości i uformowana jest w kształt podkowy. Ich wysokość sięga nieco ponad 15 m i już tylko przez wzgląd na te parametry warto te budowle zobaczyć na własne oczy.

Zdrowotne korzyści

Od dawna znany jest również dobroczynne działanie tężni w Ciechocinku na drogi oddechowe człowieka jak i na ogólny stan zdrowia pacjentów skarżących się także na inne dolegliwości. Już same noclegi w pobliżu tężni potrafią w znaczny sposób poprawić stan zdrowia osób uskarżających się na przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych. Dzięki dużej zawartości jodu, chlorku sodu, bromu a także pewnych ilości żelaza oraz wapnia mikroklimat tężni solankowych w Ciechocinku pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny powstającej w drogach oddechowych i pomaga w ich oczyszczaniu. Ma również zbawienny wpływ na tarczycę i osoby uskarżające się na dolegliwości związane z tym gruczołem mogą wyciągnąć z pobytu w tej miejscowości znaczne korzyści. Godzinny spacer w okolicach tężni pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów niż nawet parodniowy pobyt nad polskim morzem.

Noclegi w Ciechocinku

Co więcej inhalatorium wokół tych obiektów potrafi wykazywać nadzwyczaj kojące działanie na system nerwowy człowieka. Głęboki i szybki relaks jakiego możemy doświadczyć podczas wycieczki w te okolice to bez wątpienia kolejna zaleta tamtejszego mikroklimatu. Noclegi w Ciechocinku są od dawna zalecane wszystkim pacjentom uskarżającym się na takie choroby jak astma czy alergie, ale uwaga nie można być uczulonym na jony solankowe, których jest tam w powietrzu znaczna ilość. Zatem jeśli szukacie odpowiedniego miejsca na chociażby kilkudniowy wypoczynek i oczekujecie od niego nie tylko licznych atrakcji turystycznych ale również i poprawy stanu zdrowia, to czym prędzej powinniście pakować walizki i wyruszyć właśnie do Ciechocinka. Z pewnością się nie zwiedziecie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.