Skip to main content

Prokastynacja, a depresja

1 komentarz

Zaburzenia emocjonalne bardzo utrudniają codzienne życie i wypełnianie podstawowych obowiązków. Niekiedy tego typu zaburzenia związane są z nieprawidłową gospodarką hormonalną, na przykład chorobami tarczycy. Często są one wywołane również chorobami o podłożu psychicznym. Choroby te dotykają młodzieży, młodych dorosłych oraz osoby w podeszłym wieku.

Kobieta mająca problem z depresją przed wizytą u psycholog, psychoterapeuty Katarzyny stefaniak, w gabinecie na Mokotowie

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

Gdy zaburzenia wywołane są hormonami, w pierwszym kroku należy wykonać podstawowe badania krwi i odwiedzić swojego lekarza. Specjalista oceni stan zdrowia pacjenta i zaleci przyjmowanie odpowiednich leków. Poprawa nie jest widoczna od razu, zazwyczaj samopoczucie polepsza się po upływie około trzech miesięcy.

Czym jest prokastynacja?

Prokastynacja to nic innego jak ciągłe odkładanie czegoś na później we wszystkich dziedzinach życia, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Takie działanie przez dłuższy okres czasu może okazać się zgubne. Błędne koło odwlekania powoduje natłok obowiązków i nadmiar zadań, które często stają się niemożliwe do wykonania w krótkim terminie. Ciągłe przekładanie ważnych zadań w ostateczności wywołuje jeszcze większy stres i frustracje. Niekiedy nie dopełnienie swoich obowiązków jest powodem utraty stanowiska pracy i poważnych konfliktów w życiu rodzinnym. Warto stawiać czoła nowym zadaniom na bieżąco, gdyż pomaga to zminimalizować stres i zwiększyć pewność siebie.

Prokastynacja, a depresja

Osoby chore na depresję lub nerwicę mają skłonności do przekładania na później ważnych zadań, między innymi wizyty w urzędzie, wizyty u lekarza czy wystąpienia przed dużą grupą ludzi. Chorzy na depresję powinni jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry. Regularna terapia pomaga obudzić pewność siebie, zwalczyć strach i niepewność. Ćwiczenia w grupie pomagają otworzyć się na innych ludzi i nawiązać nowe kontakty.

Wizyta w gabinecie psycholog Katarzyny Stefaniak w Warszawie

Gdzie znaleźć informacje

Wiele wartościowych porad i przydatnych ćwiczeń znaleźć można na różnych stronach i portalach społecznościowych. W okno wyszukiwarki internetowej wystarczy wpisać krótkie hasło depresja a motywacja. W wynikach wyszukiwania pojawi się kilkanaście ciekawych artykułów, napisanych przez specjalistów z dziedziny psychologii. Psycholodzy często zalecają ćwiczenia oddechowe a także pomagają obudzić w sobie motywację do działania. Warto obejrzeć krótkie filmy instruktażowe, na których opisane są ćwiczenia oddechowe, które pomagają się uspokoić i zminimalizować stres przed ważnym spotkaniem lub wystąpieniem. Dobrze jest wyrobić nawyk regularnego wykonywania tego typu ćwiczeń.

Pomoc psychologiczna

Najbezpieczniejszym sposobem walki z depresją jest jednak udanie się do specjalisty. Psychoterapeuta pomoże nam zwalczyć problem u jego źródła, dzięki czemu będziemy mogli się od niego skutecznie uwolnić. Jednym z tego typu specjalistów jest warszawska psycholog Katarzyna Stefaniak, która często na swojej stronie internetowe opisuje problemy, z którymi mogą zmagać się pewne osoby, a których na pewno nie powinniśmy lekceważyć.

Sport, a walka z nerwicą

W walce z depresją bądź nerwicą bardzo pomocne może okazać się regularne uprawianie sportu. Doskonałym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia fitness, wykupienie karnetu na siłownię bądź po prostu regularne spacery z psem czy poranny jogging. Warto zadbać również o regularne spotkania w gronie najbliższych przyjaciół i częste podróże, które pomogą zapomnieć o codziennych obowiązkach. Aby przełamać swoje bariery warto wziąć udział w warsztatach, które mają na celu odnalezienie swoich ukrytych talentów i zwiększenie pewności siebie.

Więcej informacji na temat walki z prokastynacją, można przeczytać w artykule napisanym przez specjalistę w dziedzinie psychologii, na blogu: https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/motywacja-a-depresja/

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Patrycja · 1 lat temu
    Cześć! Od kilku miesięcy mam wrażenie, że podupadłam trochę na zdrowiu psychicznym, straciłam pewność siebie, stresuje się wszystkim i czuję taki dziwny lęk w sobie. To chyba znak, że warto coś z tym zrobić i umówić się do specjalisty. Zastanawiam się tylko do jakiego, bo nie mogę zrozumieć, kiedy warto iść do psychologa, kiedy do psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry. Moglibyście przygotować taki artykuł, aby ułatwić ten krok dla waszych czytelników? Będę bardzo wdzięczna. Dziękuję!