Skip to main content

Jakich błędów unikać przy projektowaniu strony internetowej?

Dodaj komentarz

Projektowanie stron internetowych wymaga zapoznania się z kilkoma najważniejszymi kwestiami, które mogą sprawić, że strony lub sklepy internetowe będą w pełni skuteczne. Przede wszystkim nie można brakować w nich najważniejszego, czyli konwersji. Jakie błędy są najczęściej popełniane przy tworzeniu stron internetowych?

Błąd strony www

Konsekwencje błędów na stronach internetowych

Najważniejszą konsekwencją błędów przy tworzeniu stron internetowych jest mniejsza liczba osób odwiedzających i pozostających na stronie na dłużej. Goście strony potrzebują zaledwie ułamka sekundy, by ocenić, czy dana strona spełnia ich wymagania. Brak błędów może przyciągnąć odwiedzających oraz nakłonić ich do interakcji. Aby uniknąć konsekwencji błędów warto skorzystać z pomocy fachowca, jakim jest Agnieszka Jamróg - projektantka stron internetowych, doświadczona specjalistka w swojej dziedzinie. 

Brak responsywności – jeden z najczęstszych błędów

Strona internetowa powinna działać poprawnie zarówno dla użytkowników komputerów, jak i smartfonów. Projektowane widoki powinny być dostosowane do komputerów i urządzeń mobilnych w taki sposób, by ich użytkowanie nie przysparzało żadnych problemów. Użytkownicy mobilni widząc, że strona nie wyświetla się w sposób prawidłowy na telefonie komórkowym, nie pozostanie długo jej gościem. Należy więc pamiętać o odpowiednim dostosowaniu swojej strony internetowej, by spełniała wymagania różnych grup odbiorców. warto wziąć przykład ze strony https://www.agnieszkajamrog.pl/, ktróra w obu przypadkach wyświetla się prawidłowo.

Zbyt jasna lub zbyt ciemna kolorystyka

W pierwszych chwilach pobytu na stronie internetowej, użytkownicy zwracają uwagę na kolorystykę. Nieodpowiednio dopasowana może odstraszyć sporą grupę odbiorców. Barwy strony internetowej są więc niemal równie ważne, jak treści, które są na niej zamieszczane.

Niedopasowane grafiki

Grafiki są dobrym uzupełnieniem treści dostępnych na stronie, a także pewnego rodzaju urozmaiceniem dla odwiedzających. Dużym błędem jest zamieszczanie na stronie mało przemyślanej grafiki, która nie odnosi się do treści.

Przesycenie menu treścią

Menu powinno być przede wszystkim przejrzyste, łatwe i intuicyjne. Częstym błędem jest przesycanie panelu menu treścią, przez co użytkownik może się w nim pogubić. Warto poświęcić więcej czasu, by posegregować poszczególne kategorie menu, dzięki czemu stanie się ono bardziej przejrzyste.

Zbyt dużo contentu

Częstym błędem jest zamieszczanie na stronie zbyt wiele treści z różnych tematów, przez co może wystąpić przesyt odczuwany przez użytkowników. Goście odwiedzający stronę zwykle szybko mogą zrezygnować z pobytu na niej, jeśli w odpowiednim czasie nie znajdą interesujących ich treści, a jedynie tzw. zapychacze. Ograniczenie treści do najważniejszych informacji może przynieść korzyści pod postacią stałych użytkowników.

Zbyt mało unikalnych treści

Odpowiednie treści są jednymi z najważniejszych aspektów tworzenia stron internetowych. Bardzo często spotykanym błędem jest kopiowanie informacji z innych portali o podobnej tematyce. Użytkownicy mogą się łatwo zniechęcić, gdy dostrzegą takie działania, gdyż strona w takiej sytuacji wydaje się duplikatem.

Brak CTA – Call To Action

Użytkownicy stron internetowych potrzebują jasnych komunikatów, dlatego już na wstępie powinni wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Warto zamieścić na stronie graficzny przycisk, który przekieruje gości do sekcji Call To Action.

Podsumowanie najczęstszych błędów przy tworzeniu strony internetowej

Błędy mogą pojawiać się niemal na każdym etapie tworzenia strony internetowej. Ich unikanie jest kluczem do sukcesu, jednak bez odpowiednich testów na intuicyjność i użyteczność strony, bardzo często można przeoczyć wiele z nich. Szukanie na stronie wszelkich możliwych błędów powinno zawsze mieć miejsce przed przekazaniem strony do użytku internetowych gości.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.