Skip to main content

Jak zagospodarować czas seniorowi mieszkającemu w Bochnii? Przeczytaj kilka wskazówek!

1 komentarz

Opieka nad osobą starszą, niekiedy chorą lub niepełnosprawną, wymaga zaspokojenia wszystkich jej potrzeb życiowych. Chodzi tu nie tylko o pomoc w czynnościach dnia codziennego. Senior potrzebuje towarzystwa, wysłuchania i poświęcenia mu uwagi. Jako że dysponuje dużą ilością czasu wolnego, warto mu ten czas zagospodarować. Opiekujesz się seniorem mieszkającym w Bochni? A może chcesz zapewnić mu właściwą opiekę w ciągu dnia, nie rezygnując z obowiązków zawodowych? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak senior może ciekawie spędzić czas w Bochni.

Jak ciekawie zorganizować czas wolny seniorowi?

Pobyt dzienny w domu seniora — czy to dobre rozwiązanie?

Coraz więcej domów seniora w okolicach Bochni ma w swojej ofercie usługę dziennego pobytu. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy w opiece nad osobą starszą. Jeśli chodzi o Holi-Care — prywatny dom seniora 30 minut od Bochni, na stronie https://holi-care.pl/dom-seniora-bochnia/ zapoznasz się z ofertą tej placówki. Oprócz opieki długoterminowej Holi-Care oferuje dzienny pobyt dla seniorów wraz z opieką medyczną i terapeutyczną. Zapewnia wyżywienie i rehabilitację. Organizuje spacery po malowniczej okolicy, zajęcia poprawiające sprawność fizyczną i intelektualną. W trakcie dziennego pobytu w domu spokojnej starości Holi-Care, seniorowi nie zabraknie towarzystwa osób w podobnym wieku, a jednocześnie będzie pod opieką wykwalifikowanego personelu.

Jak spędzać czas z seniorem w domu?

Wybierz takie sposoby spędzania czasu z seniorem w domu, które będą odpowiednie do jego potrzeb i możliwości. Oprócz stanu zdrowia i kondycji psychicznej uwzględnij upodobania i preferencje osoby starszej. Codzienne rozmowy przy kawie czy herbacie pomogą zbudować między Wami szczerą relację. Codzienna gimnastyka lub joga mogą spowolnić proces starzenia się organizmu seniora. Z kolei gry planszowe, karciane lub krzyżówki opóźnią pojawienie się zaburzeń poznawczych. Gdy senior ma problemy ze wzrokiem lub koncentracją, można wspólnie czytać książki, magazyny lub prasę codzienną. Słuchanie ulubionej muzyki złagodzi stres i przywoła pozytywne wspomnienia seniora. W budowaniu więzi między Wami pomoże też wspólne gotowanie posiłków.

Pomysły na organizację czasu seniora mieszkającego w Bochni

Bochnia — miasto przyjazne seniorom?

Bochnia to bez wątpienia miasto przyjazne seniorom. Świadczą o tym liczne programy i wydarzenia, jakie Urząd Miasta przygotowuje dla osób w wieku 60+. Wraz z krakowskim Stowarzyszeniem MANKO organizuje Międzynarodowe Senioralia w Krakowie, których program obejmuje nie tylko wykłady o zdrowiu, prawach i bezpieczeństwie dla seniorów, ale także bezpłatne badania i część rozrywkową. Miasto Bochnia jako partner Programu Gmina Przyjazna Seniorom wydaje osobom 60+ Ogólnopolską Kartę Seniora z herbem Bochni, która uprawnia do wielu ulg. Seniorzy mieszkający w Bochni otrzymują bezpłatne wydania gazety „Głos Seniora”, materiały edukacyjne z zakresu ekonomii i pojemniki na przyjmowane leki.

Co oferuje osobom starszym Klub Seniora „Rozalka”?

Stowarzyszenie Klubu Seniora „Rozalka” w Bochni organizuje wykłady na tematy historyczne, wyjazdy do teatru i warsztaty językowe. Chętni seniorzy wyjeżdżają na wycieczki i zwiedzają atrakcje turystyczne. Spotykają się i integrują z seniorami z innych klubów. W rodzinnej atmosferze świętują Dzień Seniora, biorąc udział w konkursach wiedzy o Bochni i w zabawach tanecznych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Filip P. · 10 miesięcy temu
    Moja babcia świetnie się bawi, mieszkając w domu seniora. Cały czas opowiada historie o innych podopiecznych tam. Super się tego słucha. Polecamy dom seniora w Bochni.