Skip to main content

Jak ocenić wartość pierścionków?

1 komentarz

Noszone przez nas złote i srebrne pierścionki mogą mieć dużą wartość — nie tylko sentymentalną, również materialną. Pierwszej z nich nie sposób ocenić, natomiast poznanie kwoty, jaką możemy w praktyce otrzymać za dany element biżuterii, wymaga poznania podstawowych zasad jej wyceny.

Próby oznaczenia złota na pierścionkach

Jak określić zawartość złota lub srebra w pierścionku?

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić przy określeniu wartości pierścionka, jest cena zawartego w nim szlachetnego kruszcu. Warto pamiętać, że biżuterii z zasady nie wykonuje się z czystego srebra i złota, metale te są bowiem zbyt miękkie. Zastosowanie dodatków, takich jak miedź, zapewnia wyrobom jubilerskim większą trwałość. Dla poznania wartości pierścionka niezbędne będą więc jego dokładne oględziny — szukać powinniśmy oznaczenia próby.

Dla srebra będzie to liczba z przedziału pomiędzy 800 a 925. W przypadku złota odczytanie próby będzie trudniejsze: spotkamy się z oznaczeniami typu B3 (próba 585), W4, P5 i K6 (odpowiednio dla prób: 500, 375 i 333).  Zawartość szlachetnego kruszcu w stopie jubilerskim ustalimy, stawiając przecinek po drugiej cyfrze próby i wyrażając wartość w procentach. Przykładowo złoto próby 375 będzie zawierać 37,5% czystego złota.

Jak ustalić wartość pierścionka na podstawie jego wagi?

Kiedy już poznamy próbę kruszcu naszego pierścionka, możemy przystąpić do szacowania jego wartości. W tym celu mnożymy jego wagę przez procentową zawartość srebra i złota, wynikającą z próby.  Następnie sprawdzamy, ile wart jest sam metal. Trzeba przy tym pamiętać, że w wycenie takiej nie uwzględnia się masy oczka.

Jego wartość również określa się na podstawie wagi, jednak w tym wypadku proces jest bardziej skomplikowany: pod uwagę należy brać zarówno cenę danego rodzaju kamienia, jak i barwę, czystość i szlif konkretnego egzemplarza. W przypadku pierścionków z najdroższymi klejnotami — na przykład diamentami — podczas sprzedaży warto mieć odpowiedni certyfikat. Jego brak może spowodować niższą wycenę.

Jak określić zawartość złota lub srebra w pierścionku?

Jak wycenia się biżuterię artystyczną i antyczną?

Oczywiście wartość kruszcu i kamieni nie stanowi jeszcze o cenie całego pierścionka. Równie ważną kwestią jest sposób jego wykonania. Przykładowo wyroby jubilerskie znanych projektantów mogą mieć wartość znacznie wyższą od tej, która wynika z wagi i jakości zastosowanych do ich produkcji surowców.

Podobnie przedstawia się sprawa biżuterii zabytkowej: dzieła dawnych mistrzów jubilerskich mogą osiągać naprawdę zawrotne ceny. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu jednego z nich, najrozsądniejszym wyjściem będzie zwrócenie się o ocenę jego wartości do domu aukcyjnego lub rzeczoznawcy — doświadczonego jubilera lub antykwariusza.

Jak sprawdzić, czy pierścionek nie jest sfałszowany?

Chęć zysku pcha wielu ludzi do oszustw, a tam, gdzie mamy do czynienia z wyrobami o wysokiej wartości — a do takich należy niewątpliwie biżuteria — wyjątkowo łatwo o nieuczciwych sprzedawców. Jak więc sprawdzić, czy posiadany przez nas pierścionek faktycznie został wykonany ze złota lub srebra? Metod jest kilka. Najprostszą jest położenie w pobliżu pierścionka magnesu — metale szlachetne nie wykazują właściwości magnetycznych, wyroby z nich nie powinny więc zostać przyciągnięte. 

Można też, podążając śladem Archimedesa, obliczyć objętość wypartej przez pierścionek wody — ta próba jest jednak trudna do wykonania: wymaga sporej dokładności i przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń. Domowe sposoby nigdy nie są przy tym w stu procentach pewne — ostateczną opinię zawsze powinien wyrazić jubiler.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.