Jak ocenić wartość pierścionków?
Noszone przez nas złote i srebrne pierścionki mogą mieć dużą wartość — nie tylko sentymentalną, również materialną. Pierwszej z nich nie sposób ocenić, natomiast poznanie kwoty, jaką możemy w praktyce otrzymać za dany element biżuterii, wymaga poznania podstawowych zasad jej wyceny.
![Próby oznaczenia złota na pierścionkach Próby oznaczenia złota na pierścionkach](/images/proby-oznaczenia-zlota-na-pierscionkach-lodzinscy.jpg)
Jak określić zawartość złota lub srebra w pierścionku?
Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić przy określeniu wartości pierścionka, jest cena zawartego w nim szlachetnego kruszcu. Warto pamiętać, że biżuterii z zasady nie wykonuje się z czystego srebra i złota, metale te są bowiem zbyt miękkie. Zastosowanie dodatków, takich jak miedź, zapewnia wyrobom jubilerskim większą trwałość. Dla poznania wartości pierścionka niezbędne będą więc jego dokładne oględziny — szukać powinniśmy oznaczenia próby.
Dla srebra będzie to liczba z przedziału pomiędzy 800 a 925. W przypadku złota odczytanie próby będzie trudniejsze: spotkamy się z oznaczeniami typu B3 (próba 585), W4, P5 i K6 (odpowiednio dla prób: 500, 375 i 333). Zawartość szlachetnego kruszcu w stopie jubilerskim ustalimy, stawiając przecinek po drugiej cyfrze próby i wyrażając wartość w procentach. Przykładowo złoto próby 375 będzie zawierać 37,5% czystego złota.
Jak ustalić wartość pierścionka na podstawie jego wagi?
Kiedy już poznamy próbę kruszcu naszego pierścionka, możemy przystąpić do szacowania jego wartości. W tym celu mnożymy jego wagę przez procentową zawartość srebra i złota, wynikającą z próby. Następnie sprawdzamy, ile wart jest sam metal. Trzeba przy tym pamiętać, że w wycenie takiej nie uwzględnia się masy oczka.
Jego wartość również określa się na podstawie wagi, jednak w tym wypadku proces jest bardziej skomplikowany: pod uwagę należy brać zarówno cenę danego rodzaju kamienia, jak i barwę, czystość i szlif konkretnego egzemplarza. W przypadku pierścionków z najdroższymi klejnotami — na przykład diamentami — podczas sprzedaży warto mieć odpowiedni certyfikat. Jego brak może spowodować niższą wycenę.
Jak wycenia się biżuterię artystyczną i antyczną?
Oczywiście wartość kruszcu i kamieni nie stanowi jeszcze o cenie całego pierścionka. Równie ważną kwestią jest sposób jego wykonania. Przykładowo wyroby jubilerskie znanych projektantów mogą mieć wartość znacznie wyższą od tej, która wynika z wagi i jakości zastosowanych do ich produkcji surowców.
Podobnie przedstawia się sprawa biżuterii zabytkowej: dzieła dawnych mistrzów jubilerskich mogą osiągać naprawdę zawrotne ceny. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu jednego z nich, najrozsądniejszym wyjściem będzie zwrócenie się o ocenę jego wartości do domu aukcyjnego lub rzeczoznawcy — doświadczonego jubilera lub antykwariusza.
Jak sprawdzić, czy pierścionek nie jest sfałszowany?
Chęć zysku pcha wielu ludzi do oszustw, a tam, gdzie mamy do czynienia z wyrobami o wysokiej wartości — a do takich należy niewątpliwie biżuteria — wyjątkowo łatwo o nieuczciwych sprzedawców. Jak więc sprawdzić, czy posiadany przez nas pierścionek faktycznie został wykonany ze złota lub srebra? Metod jest kilka. Najprostszą jest położenie w pobliżu pierścionka magnesu — metale szlachetne nie wykazują właściwości magnetycznych, wyroby z nich nie powinny więc zostać przyciągnięte.
Można też, podążając śladem Archimedesa, obliczyć objętość wypartej przez pierścionek wody — ta próba jest jednak trudna do wykonania: wymaga sporej dokładności i przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń. Domowe sposoby nigdy nie są przy tym w stu procentach pewne — ostateczną opinię zawsze powinien wyrazić jubiler.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 10 miesięcy temuWiecie, że fajne pierścionki możecie znaleźć w salonie jubilerskim Łodzińscy w Serenadzie w Krakowie? Co ciekawe, likwidują właśnie ten salon i mają 30% promocje na większość asortymentu! Więcej informacji znalazłam tutaj: https://lodzinscy.eu/blog/porady/likwidacja-salonu-skorzystaj-z-30-rabatu-w-centrum-handlowym-serenada, a na ich stronie możemy znaleźć poglądowe produkty. Nie wiem jak Wam, ale mi się mega podobają, dlatego na pewno ich odwiedzę przed likwidacją salonu. Jakby co to macie czas do końca marca :D
Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
Najnowsze wpisy:
-
Czy drewno w łazience to dobry pomysł?
-
5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła przed zimą
-
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
-
Sport po 40 - jakie zajęcia wybrać?
-
Czy smutek to już depresja? Kiedy warto wybrać się do psychologa?
Najnowsze komentarze:
![](https://www.paularutkowska.pl/media/jcm/avatar/jcm_avatar.png)
![](https://www.paularutkowska.pl/media/jcm/avatar/jcm_avatar.png)
![](https://www.paularutkowska.pl/media/jcm/avatar/jcm_avatar.png)
![](https://www.paularutkowska.pl/media/jcm/avatar/jcm_avatar.png)
![](https://www.paularutkowska.pl/media/jcm/avatar/jcm_avatar.png)