Skip to main content

IT w służbie firmom

Dodaj komentarz

Informatyka to bardzo rozległa dziedzina i zawiera w sobie liczne grupy oraz działy. W tym artykule postaramy się przybliżyć tematykę systemów erp, programów sprzedażowych oraz oprogramowania dla firm. To niezwykle ważne elementy, które pomagają w prowadzeniu biznesu i maksymalizują osiągane wyniki. Bez nich praca byłaby dużo wolniejsza i mniej wydajna.

Gromadzenie danych w systemach ERP

Pierwszym elementem, który znacznie ułatwia pracę w firmach, są systemy erp. To rozwiązanie pozwalające używać jednej bazy danych do kilku programów. Bez tego systemu każdy program w firmie musiałby pobierać dane ze swojej prywatnej bazy. Zmusiłoby to właścicieli firm na kosztowne powiększenie wolnej przestrzeni wirtualnej. Zakup kilku dysków twardych kosztowałby kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Kopiowanie bazy danych i wgrywanie jej do każdego programu osobno to wielka strata czasu i zasobów elektronicznych. Kolejny problem, jaki rozwiązuje ten system to aktualizacja danych. Przy zmianie kilku informacji korekty trzeba byłoby wprowadzać w kilku programach. To bardzo żmudne i zajmowałoby wiele czasu. Systemy erp pozwalają posiadać tylko jedną bazę, która zajmuje mniej miejsca i generuje mniej kosztów. Pojedyncza aktualizacja danych wprowadza zmiany informacji kilku działom jednocześnie.

program do sprzedaży

Program do zarządzania sprzedażą

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w firmach głównie zajmujących się handlem jest program do sprzedaży. W owym programie umieszczone są wszystkie informacje o ilości towaru, cenach, podatku. Po dokonaniu sprzedaży towar jest automatycznie odejmowany ze stanów magazynowych. W prosty sposób można sprawdzić, ile sztuk opon zostało na magazynie. To idealne rozwiązanie, które eliminuje bieganie co kilka minut na drugi koniec firmy i liczenie zasobów. Programy takie oferują też liczne statystyki sprzedażowe. Są one bardzo przydatne właścicielom, którzy planują rozwój firmy lub tym którzy chcą wiedzieć jaki towar sprzedaje się najlepiej. Sporo pracy oszczędzają też zawarte w takiej aplikacji dane finansowe. Biuro rachunkowe lub dział podatkowy firmy otrzymuje konkretne zestawienia i nie musi, liczyć wszystkich operacji ręcznie. Sprawy podatkowe wymagają ostrożności i rzetelności, a skrupulatne statystyki prowadzone przez komputer eliminują ryzyko błędu. Systemy sprzedażowe są bardzo popularne. Zdobywają swoją sławę dzięki pozytywnym opiniom użytkowników oraz swojej wielofunkcyjności. To najlepszy przykład pozytywnego wpływu informatyki na rozwój firm.

Oprogramowanie dla firm

Oprogramowanie dla firm różni się nieco od programów sprzedażowych, ale spełnia tę samą funkcję — ułatwia pracę firmy. Programy takie mają za zadanie przechowywać wszystkie informacje firmy w wersje elektronicznej. Zaliczyć do nich można akta pracowników, raporty finansowe, oferty dla kontrahentów czy zestawienia sprzedażowe. Jest to idealne rozwiązanie, gdyż w każdej chwili można wyszukać interesujący nas dokument i wydrukować go. Przeszukiwanie ogromnego archiwum w pogoni za umowa dla pracownika lub fakturą vat destabilizowałoby pracę przedsiębiorstwa. Korzystając z rozwiązania IT w ciągu kilku sekund po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę, księgowe znajdą interesujący kwit.

systemy erp

Koszty za takie rozwiązania są różne. Zależą one od zaawansowania i rozbudowania programu oraz wielkości firmy. Mniejsze przedsiębiorstwa będą potrzebowały prostszych systemów, za które zapłacą mniejszą cenę. Trudno podawać konkretne kwoty, gdyż te mają ogromny zakres. Firmy nie powinny ponieść dużych strat finansowych, inwestując w takie programy. Zyski, jakie mogą otrzymać, zrównoważają kilka lub kilkanaście tysięcy opłaty za zainstalowanie programu. Inwestycja taka zwraca się zazwyczaj po kilku miesiącach. Na rynku istnieją też darmowe wersje takich programów. To idealne rozwiązanie dla nowych firm, które niemuszą korzystać z najbardziej renomowanych rozwiązań.

Branża informatyczna bez wątpienia ma pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie firm. Dzięki zdobyczom technologicznym można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy skupiając się na rozbudowywaniu przedsiębiorstwa. Dostępność oraz koszty takich rozwiązań są do zaakceptowania przez właścicieli, co jest dodatkowym powodem popularności takich programów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.