Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
Pompy ciepła bazują na nowoczesnych technologiach, gwarantujących wysoką efektywność energetyczną. Dzięki ich pracy możliwe jest uzyskanie komfortu cieplnego, bez konieczności wykorzystania sporej ilości energii elektrycznej. Ile prądu zużywa urządzenie i jakie są koszty jego użytkowania?
Czym są współczynniki COP i SCOP?
Aby mówić o zużyciu prądu przez pompę ciepła, warto najpierw skupić się na zagadnieniu, jakim są współczynniki COP i SCOP. Pierwszy z nich uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i dostarczonej energii cieplnej w konkretnym czasie, co pozwala porównać urządzenia, pochodzące z asortymentu różnych producentów.
Warto przy tym skorzystać również z pomocy profesjonalistów od sprzedaży, montażu i serwisu tego typu urządzeń.
Taką ofertę znajdziesz na stronie Pompy ciepła Gdańsk — Wycena z montażem, na której przeczytasz również o korzyściach, jakie niesie ze sobą taka inwestycja. Te związane będą m.in. z kosztami eksploatacji pompy ciepła, co z kolei określa współczynnik SCOP. Dzięki niemu można bowiem porównać, ile energii cieplnej zostało dostarczonej do budynku, a ile energii elektrycznej wykorzystało w tym czasie urządzenie.
Ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła?
Aby obliczyć ilość energii elektrycznej, zużywanej na ogrzewanie domu i wody użytkowej, należy określić wartość współczynnika SCOP, a także zapotrzebowanie na ciepło danego budynku. Wyliczone w ten sposób zużycie energii pompy ciepła trzeba następnie pomnożyć przez koszt 1 kW. Dokonując takich obliczeń, możemy poznać średni koszt, jaki będzie wynikał z użytkowania systemów grzewczych, opartych na pompie ciepła.
Z reguły szacuje się, że na ogrzanie budynku w tradycyjnym budownictwie, pompa ciepła będzie wykorzystywała w ciągu jednego roku ok. 3000 do 4000 kWh. Warto podkreślić jednak, że tego typu obliczenia dotyczą budynków o powierzchni ok. 100 m kwadratowych. Wartość ta może wahać się znacząco, na co wpływ będzie miało kilka niezwykle istotnych aspektów, o których warto wiedzieć, podejmując decyzję o montażu urządzenia.
Pompa ciepła a koszty ogrzewania – o czym warto wiedzieć?
Jak już zostało wspomniane, na współczynnik SCOP będzie wpływać kilka istotnych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in.:
• system grzewczy, zastosowany w danym budynku,
• system wentylacyjny domu,
• standard energetyczny.
Aby móc w pełni wykorzystać potencjał, drzemiący w tego typu rozwiązaniach, warto zastąpić tradycyjne systemy grzewcze ogrzewaniem podłogowym oraz wentylację grawitacyjną energooszczędną wentylacją z odzyskiem energii, czyli tzw. rekuperacją. Wszystko to przyczyni się z pewnością do zmniejszenia opłat, pozwalając jednocześnie uzyskać optymalną temperaturę wody użytkowej i komfort cieplny we wnętrzu domu.
W jaki sposób skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?
Jak twierdzą specjaliści od systemów grzewczych, roczne koszty ogrzewania pompą ciepła budynku o powierzchni ok. 200 m kwadratowych, wahają się na ogół w granicach od 1500 do 2000 zł, czyli znacznie mniej, niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Co więcej, istnieje szereg efektywnych sposobów na ich dodatkowe obniżenie. Będzie to m.in.:
• wybór optymalnej taryfy energetycznej i dopasowanie do niej czasu pracy urządzenia,
• połączenie pompy ciepła z systemami, bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Do tej kategorii zalicza się instalację fotowoltaiczną, dzięki której koszty ogrzewania domu i wody użytkowej zostaną w jeszcze większym stopniu zminimalizowane.
Jak nietrudno zauważyć, inwestycja w pompę ciepła pozwala zaoszczędzić sporą ilość energii elektrycznej, co z kolei rzutuje na koszty eksploatacji budynku, umożliwiając tym samym poczynienie oszczędności w domowym budżecie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Rynek usług spedycyjnych
-
Jak działają usługi cateringowe?
-
Nieruchomość dopasowana idealnie
-
Nowoczesna łazienka - jak ją urządzić?
-
Kompendium wiedzy na temat arteterapii
Najnowsze wpisy:
-
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
-
Sport po 40 - jakie zajęcia wybrać?
-
Czy smutek to już depresja? Kiedy warto wybrać się do psychologa?
-
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy pisaniu tekstów i poprawiane przez redaktorów?
-
1 listopada, czas refleksji - jakie znicze wybierają Polacy?