Skip to main content

BHP w budownictwie

1 komentarz

Do obowiązków każdego pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków higieny. Bardzo ważne jest aby każdy pracownik firmy przechodził profesjonalne szkolenia okresowe z zakresu BHP. Niestety nie ma takiego stanowiska pracy, w którym nie istniało by jakiekolwiek zagrożenia. Tego typu szkolenia muszą być poddani wszyscy pracownicy, uczniowie szkół zawodowych, osoby zatrudnione, które przyuczają się do wykonywania tego typu pracy oraz studenci odbywający praktyki. Fundamentem dla każdego pracodawcy jest odpowiednia organizacja pracy oraz inwestowanie w środki ochrony indywidualnej. Dodatkowo charakter wykonywanych prac w budownictwie niesie ze sobą wysokie ryzyko zaistnienia szkód i wypadków. 

 

Szkolenia BHP - jak często powinny być przeprowadzane?

Szkolenia należy podzielić na dwie grupy. Szkolenia wstępne oraz okresowe. Programy takich szkoleń mogą być organizowane zarówno przez pracodawcę lub wyspecjalizowaną jednostkę, która zajmuje się na co dzień działalnością szkoleniową w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby pracownik został dopuszczony przez pracodawcę do pracy w pierwszej kolejności musi odbyć u niego wstępne szkolenie bhp, które składa się z dwóch części: instruktarzu stanowiskowego i ogólnego. Takie szkolenia realizuje firma Usługi BHP Mateusz Błazik, mieszcząca się w Biłgoraju przy ul. Makowej 5 (nr. tel.: 600 153 117). 

Instruktaż ogólny zapoznaje pracownika z przepisami bhp określonymi przez regulamin pracy i Kodeks pracy, który obowiązuje u pracodawcy. Pozwala nam także zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy. Instruktaż ogólny może zostać przeprowadzony przez wykfalifikowanego pracownika bhp, czyli przez osobę która jest zatrudniona u danego pracodawcy i wykonuje zadania służby bhp. Może zostać przeprowadzony przez samego pracodawcę, jeśli on sam wykonuje zadania służby bhp. Jeżeli pracownik posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp, a jego wiedza na ten temat umożliwia profesjonalne przeprowadzenie instruktażu on również może  przeprowadzić taki kurs.

Oprócz kursów BHP warto też wziąć udział w szkoleniu o konkretnej specjalizacji, tak by nasza praca była profesjonalna i bezpieczna. Prowadzenie prac budowlanych może wiązać się z korzystaniem z podestów ruchomych, zwyżek i podnośników koszowych www.bhpiww.pl/uprawnienia-na-zwyzki-podnosniki-podesty/, dlatego ważne jest praktyczne przygotowanie uczestników do bezpiecznej pracy na takich urządzeniach. Natomiast dla osób, które zajmują się transportem drogowo towarowym, czy pracowników, którzy pozyskują drewno z lasu i chcieliby doskonalić swoje umiejętności warto zaproponować kursy na HDS www.bhpiww.pl/zurawie-przewozne-i-przenosne/, czyli szkolenie uprawniające do korzystania z hydraulicznych dźwigów samochodowych. Takie kwalifikacje są przydatne zarówno w dużych firmach, jak w i małych przedsiębiorstwach. Dodatkowo takie zaświadczenie zwiększa szanse kierowcy na zatrudnienie.

Instruktaż stanowiskowy musi być ściśle związany z danym stanowiskiem pracy, które będzie wykonywał pracownik. Taki kurs ma przygotować pracownika na zapoznanie się ze środowiskiem pracy. Ma również przygotować do bezpiecznego wykonania pracy, a także uświadomić wszystkie zagrożenia, które mogą wystąpić na zajmowanym stanowisku oraz w jaki sposób możemy się przed nimi ochronić. Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy może odbyć instruktaż stanowiskowy, który jest odpowiedni dla zajmowanych stanowisk. Jeżeli wystąpiły istotne zmiany w zakresie danego stanowiska pracownik ma obowiązek odbyć instruktaż stanowiskowy współmierny do zmienionych warunków pracy. Instruktaż stanowiskowy może zostać przeprowadzony przez osobę wyznaczoną przez pracodawcę, która nadzoruję prace pracowników oraz przez samego pracodawcę. W obu wariantach osoby przeprowadzające kurs muszą posiadać odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także powinny być przeszkolone  w ramach przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego.     

 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Robert O. · 10 miesięcy temu
    Bezpieczeństwo w budownictwie to sprawa pierwszorzędna. Szkolenia BHP dla pracowników to absolutna konieczność. Nie ma żartów z bezpieczeństwem na budowie i piszę to jako osoba, która pracuje tam na co dzień