Skip to main content

Terapia małżeńska – kiedy należy z niej skorzystać?

Dodaj komentarz

Kryzysy w związku są jego naturalnym elementem, występują cyklicznie na różnych etapach. W relacji miłosnej występują zarówno kryzysy mniejsze, jak też te większe. Terapia małżeńska stanowi skuteczną pomoc, kiedy to partnerzy nie są już w stanie poradzić sobie samodzielnie w przytłaczającymi problemami.

terapia par Bydgoszcz

Kiedy skorzystać z terapii małżeńskiej?

Warto zacząć od tego, że pierwsze poważniejsze kryzysy następują w fazie związku przyjacielskiego. Relacja ta jest o tyle trudna, że właśnie tutaj istnieje wiele sytuacji, które mogą naruszać intymność. Problem polega na tym, że w tej fazie całkowicie zanika namiętność a w takiej sytuacji kiedy partnerzy czują, że nie odnajdują już namiętności, jedynie pustkę, bardzo ciężko odnaleźć dawną iskrę. Terapeuta pomaga partnerom radzić sobie z różnego rodzaju problemami. Zgodnie z informacją na stronie https://www.beata-golebiowska.pl psychoterapia świetnie sprawdzi się także u osób, które często doświadczają złości, gniewu lub odczuwają nieustanny smutek lub niepokój. Partnerzy, którzy wykazują chęć, by ulepszać swój związek, wykażą się trudem by naprawić tę trudną sytuację, mają większe szanse by naprawić więź małżeńską, niż osoby całkowicie bierne. Istotne będzie z pewnością, jak partnerzy radzą sobie z trudnymi sytuacjami, czy jest to postawa wyjścia ze związku, dialogu, lojalności czy też zaniedbania. Na każdym etapie mamy do czynienia z innym rodzajem miłości, która nigdy nie jest taka sama. Dojrzali partnerzy cechują się tym, że wiedzą kiedy należy skorzystać z pomocy z zewnątrz oraz walczą, by relacja miłosna przetrwała te trudne chwile. Zwykle po takim kryzysie, relacja ulega wzmocnieniu, a partnerzy wiedzą, jak radzić sobie w przypadku kolejnego konfliktu w związku.

Jakie są cele terapii małżeńskiej?

Celem terapii małżeńskiej jest sięgnięcie do źródeł kryzysu, w celu uświadomienie sobie, w czym tak naprawdę leży problem. Następnie chodzi o to, żeby nauczyć parę skutecznie pokonywać ten problem. Z pewnością wymaga to wysiłku, jednakże zawsze warto podjąć ten trud. Jednym z narzędzi terapeutycznych jest nauczenie partnerów skutecznej komunikacji, która w trakcie kryzysu szwankuje. W trakcie kryzysów małżeńskich, wielu partnerów potrzebuje terapii małżeńskiej, kiedy to chodzi o przepracowanie w sobie pewnych kwestii wymagających poprawy oraz naprawienia. W terapii grupowej, czasami dochodzi do zadania prac domowych partnerom, kiedy to muszą odpowiedzieć na pewne pytanie, celem uświadomienia sobie jakie dany partner ma oczekiwania. Zaczynajac terapie małżeńskie w Bydgoszczy, zawsze chodzi najpierw o dojście do źródła problemu. Bywa też tak, że partnerzy przychodzą z danym problemem do specjalisty, zaś w trakcie terapii okazuje się, że głównym powodem konfliktów jest coś zupełnie innego. Terapia dla par zwykle trwa od pół roku do roku, w zależności od złożoności problemu. Natomiast jest gwarancją polepszenia satysfakcji partnerów ze wspólnego funkcjonowania.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.