Skip to main content

Taksówkarz - jak zdobyć licencję

Dodaj komentarz

Bycie kierowcą taksówki wydaje się świetną opcją dla osób, które uwielbiają prowadzić samochód, mają dobrą orientację w terenie i nie przeszkadza im kontakt z ludźmi. Warto pamiętać, że jest to zawód o nieokreślonym czasie pracy. Kierowcy zwykle sami ustalają w jakich porach lubią pracować i na jakich klientach najbardziej im zależy. Co zrobić by uzyskać licencję?

jak zostać taksówkarzem

Podstawowe wymagania jakie musi spełniać kandydat

Potencjalny kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B, mieć ukończone 21 lat oraz zaświadczenie o przeciwskazaniach zdrowotnych i psychologicznych. Dodatkowo kandydat musi posiadać własny samochód w którym będzie pracował.
W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, należy również zdać egzamin z zakresu transportu drogowego taksówką. Nie muszą go przechodzić kierowcy, którzy mają prawo jazdy od ponad 5 lat.   
Dodatkowo kandydat na taksówkarza nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa m. in. przeciwko zdrowiu i życiu, czy obyczajowości i wolności seksualnej. 

Uzyskanie licencji taxi 

Licencja taxi jest podstawowym dokumentem, który uprawnia do wykonywania zawodu taksówkarza. Jest ona podzielona na kategorie:

  • przewozy na terenie gminy
  • przewozy obejmujące kilka sąsiadujących ze sobą gmin
  • przewozy na terenie większych aglomeracji miejskich (Warszawa, Poznań, Kraków).

Należy pamiętać, że licencja obejmuje konkretny samochód, a nie osobę. Co oznacza, że jeśli taksówkarz zmieni auto, to musi ponownie wykupić licencję. Koszty wykupienia dokumentu wahają się od 200 do 450 zł. 
Wniosek o licencję zgłasza się w urzędzie gminy wraz z kompletem dokumentów.  

Dobrą opcją jest również podjęcie pracy jako kierowca Uber. Warto odwiedzić stronę presellpage.info.pl, by dowiedzieć się więcej o tej formie przewozów.

Zarobki taksówkarza

Na wysokość zarobków taksówkarza wpływa miejsce miejsce w którym pracuje. 

Warto zaznaczyć, że od zysku należy odliczyć koszty takie jak paliwo, podatek, koszty utrzymania samochodu, ubezpieczanie, prawdopodobnie też ratę za samochód lub leasing, a nawet opłaty za terminal płatniczy. Jeśli taksówkarz posiada własną działalność gospodarczą musi się liczyć z wysokimi składkami zdrowotnymi i ZUSem.  

Jeśli taksówkarz współpracuje z korporacją taxi ponosi on znacznie niższe opłaty, ponieważ jest zatrudniony na umowie, ale za to musi oddawać część swoich dochodów. Może to być nawet 700 zł miesięcznie. 

Po potrąceniu wszystkich kosztów, osoba pracująca jako kierowca taksówki, w średniej wielkości mieście może zarobić ok. 5 tys. zł.  

Dodatkowe umiejętności potencjalnego kierowcy 

Kierowca taksówki to specyficzny zawód wymagający dostosowania się do klienta. Bardzo przydaje się komunikatywność i empatia. Część klientów woli jechać w milczeniu, a inni szukają kompana do rozmowy. Warto również posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, w dużych miastach może się przydać również czeski, słowacki, rosyjski i niemiecki. 

Warto pamiętać, że dobre podejście do klientów, tak jak w gastronomii nagradzane jest napiwkami. Przy zadowolonych klientach, mogą one znacząco podwyższyć podstawowe zarobki taksówkarza.  

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.