Skip to main content

Prawidłowy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym — jak o niego zadbać?

Dodaj komentarz

Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas, kiedy nasza pociecha rozwija się najintensywniej. To czas, kiedy dziecko uczy się samodzielnego poruszania, jedzenia, ale także całkowicie autonomicznego podejmowania decyzji. Trzylatek to już osoba, która bez większych problemów porozumiewa się nie tylko z najbliższymi, ale także z innymi dorosłymi i rówieśnikami. Warto wiedzieć, że rodzice i czas poświęcony dziecku to niezwykle ważny element pomocny w rozwoju malucha.

Jak prawdiłowo dbać o rozwój dziecka?

Jak możemy wspierać rozwój dziecka?

Zdecydowana większość świadomych rodziców marzy o tym, by ich maluch miał zapewniony łagodny i bezpieczny start w przyszłość. Chcąc pomóc maluchowi, wyszukujemy wielu wymyślnych zabawek, jednak to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Warto wiedzieć, że podstawą prawidłowego rozwoju dziecka jest jego zdrowie. Przygotowując posiłki dla całej rodziny, należy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, bogatą w dobrej jakości składniki, owoce, warzywa i tłuszcze. Rodzinom, które jedzą niewielkie ilości ryb, zaleca się suplementowanie kwasów tłuszczowych. Niezwykle ważna jest także suplementowanie witaminy D.

Mózg malucha przyswaja i analizuje informacje w trakcie snu. Dlatego też odpowiednia, dostosowana do wieku dziecka ilość snu jest niezwykle ważna. Warto zadbać o dostosowanie sypialni dziecka tak, miało szansę na zdrowy i bezpieczny sen. Pomocne będzie: maksymalne wyciemnienie i regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym odpoczywa dziecko.

Jak bawić się z dzieckiem, aby wspierać jego rozwój?

Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że wspieranie rozwoju dziecka to nie drogie, ekskluzywne zabawki. Nie ma także konieczności, by poświęcać każdą wolną chwilę na tworzenie wymyślnych zabaw. Warto doceniać wartość zabawy przy okazji, organizowanej podczas codziennych czynności, np. w trakcie wspólnego gotowania czy składania prania. Śmiało możemy prosić dziecko o segregowanie sztućców lub skarpetek. Dobrze jest wyłapywać nawet najdrobniejsze momenty, kiedy nasze dziecko okazuje zainteresowanie światem.

Jakie zabawy wdrożyć w życie, by przedszkolak prawidłowo się rozwijał?

Do rozwojowych zabaw zaliczamy także zabawy sensoryczne, które nie wymagają wielu narzędzi i przygotowań. Udostępnijmy dzieciom kubeczki do przelewania lub przesypywania płynów. Pozwalajmy na wąchanie przeróżnych przypraw, kwiatów czy innych substancji. Zezwólmy na chodzenie boso, np. po kamieniach czy mokrej, letniej trawie. Wspólnie całą rodziną możemy także dotykać różnorodnych faktur i konsystencji, np. bawić się piaskiem, błotem czy galaretką. Warto wiedzieć, że zabawy pobudzające wiele zmysłów przyczyniają się do tworzenia nowych połączeń w mózgu.

Czasami zdarza się jednak, że niektóre dzieci na proponowane zabawy sensoryczne reagują zniechęceniem, krzykiem i lękiem. Można wtedy podejrzewać zaburzenia w funkcjonowaniu integracji sensorycznej. Podpowiadamy "Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej?" i pomóc swojemu dziecku w codziennym funkcjonowaniu.

Czego unikać w pierwszych latach życia dziecka?

Specjaliści zalecają, aby przez pierwsze dwa lata życia naszej pociechy zmniejszyć do minimum korzystanie z telewizorów, tabletów i smartfonów. Wyjątek stanowią internetowe rozmowy z innymi członkami rodziny.

Warto wiedzieć, że nadmierna ilość bodźców może przyczyniać się do rozdrażnienia i pogorszenia jakości życia dziecka, co w konsekwencji może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.