Skip to main content

Pompa ciepła - jak przygotować dom pod montaż?

1 komentarz

Pompy ciepła to urządzenia, które są coraz częściej stosowane w polskich domach. Mają one za zadanie stworzyć niezawodny układ grzewczy, podnieść standard energetyczny obiektu i obniżyć emisję substancji szkodliwych. Trzeba pamiętać o tym, aby przygotować dom do montażu pompy ciepła. Co jest istotne?

Montaż pompy ciepła w nowym domu

Budowa domu a pompa ciepła

Czy konieczne jest uwzględnienie pompy ciepła już na etapie budowy domu? Jeśli planujemy taką inwestycję, warto o to zadbać jak najwcześniej. Dzięki temu unikniemy przeróbek i doskonale wykorzystamy potencjał urządzenia. Na szczęście nawet w starszych budynkach zastosować można pompę ciepła. Należy jednak wybrać odpowiednią firmę oferującą swoje usługi na najwyższym poziomie. Decydując się na przykład na montaż pomp ciepła - Kraków, wybieramy zaufanych specjalistów. 

Termoizolacja domu

O czym warto pamiętać? W tej sytuacji spore znaczenie ma termoizolacja domu, która wpływa na sprawne działanie pompy. Odpowiednio zaizolowany obiekt znacznie łatwiej jest ogrzać takim urządzeniem. Poza tym termoizolacyjność decyduje o doborze urządzenia pod względem wielkości i mocy. Faktem jest, że mniejsze straty ciepła wiążą się z szybszym zwrotem z inwestycji.

Jak przygotować dom pod montaż pompy ciepła?

Instalacja grzewcza niskotemperaturowa

Jeśli zamierzamy postawić na niskotemperaturową instalację grzewczą, trzeba wiedzieć, że występuje tutaj specyficzne działanie sprzętu. W tradycyjnym układzie grzejnikowym nie można zastosować takiego rozwiązania. To sprawia, że wybór pompy ciepła już na etapie budowy domu pozwala łatwiej zaplanować podłogówkę. Co jeszcze jest ważne? Ogrzewanie domu pompą ciepła wymaga uwzględnienia systemów podłogowego ogrzewania w całym domu i dobrej termoizolacji. We wnętrach z niewielką powierzchnią podłogi lepszym wyborem jest inny typ płaszczyznowego ogrzewania.

Gdzie umieścić pompę ciepła?

Połączenie pompy ciepła z podłogowym ogrzewaniem daje wiele korzyści. Dzięki temu łatwiej można zadbać o takie rozwiązania, które poprawiają funkcjonalność grzewczą w budynku. W tym wypadku przeprowadzana jest modyfikacja ostępu pomiędzy grzewczymi rurami i zwiększenie średnicy rur. Często dochodzi także do tworzenia sekcji o większych rozmiarach lub podziały pętli na mniejsze sekcje. Nie zapominajmy o miejscu, w którym ma znajdować się pompa ciepła. W nowym domu trzeba uwzględnić przestrzeń gospodarczą, która zapewni komfort. Gabaryty i głośność pracy urządzenia są podobne do lodówki, dlatego nawet umiejscowienie pompy ciepła w domu nie sprawi większego problemu. Gdy projektujemy nowy obiekt, warto jak najwcześniej zaplanować miejsce montażu pompy ciepła.

Jak widać, przygotowanie domu pod montaż pompy ciepła wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Aktualnie na rynku znajdziemy urządzenia doskonałej jakości, które będą nam służyć przez wiele lat. Sprzęty tego typu odznaczają się ekologią, łatwą obsługą i niezawodnością. Nowoczesna pompa ciepła to urządzenie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktor · 7 miesięcy temu
    Myślałem, że montaż pomp ciepła można dostosować tylko do nowo budowanego domu. Jednak się myliłem. Skorzystałem z usług firmy Sevro, oferującej pompy ciepła w Gdowie, o których dowiedziałem się na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla-gdow/ i złego słowa powiedzieć nie mogę! Fachowcy z tej branży zajęli się profesjonalnym dopasowaniem i montażem pompy ciepła w moim domu. Żałuję, że tyle z tym zwlekałem!