Skip to main content

Kriolipoliza - czym jest, efekty, przeciwwskazania

Dodaj komentarz

Zapotrzebowanie na zabiegi medycyny estetycznej rośnie z roku na rok, a wraz z nim jej rozwój. Zabiegi stają się mniej inwazyjne, co przekłada się na większą liczbę ich zwolenników. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest liposukcja, która jednak coraz częściej wypierana jest przez zabieg “zamrażania tłuszczu” - kriolipolizę.

Kobieta po zabiegu kriolipolizy w klinice Genesis

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza jest zabiegiem pozwalającym na wyszczuplenie oraz wymodelowanie sylwetki. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny. Polecany szczególnie dla osób, które pomimo aktywności fizycznej i stosowaniu odpowiedniej diety nie mogą pozbyć się problemów z cellulitem czy tłuszczem nagromadzonym w okolicy brzucha, pośladków czy ud.

Jak działa kriolipoliza?

Za pomocą niskiej temperatury zabieg kriolipolizy powoduje rozpad komórek tłuszczowych z wybranych partii ciała, a co za tym idzie zmniejszenie ich objętości. Wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, którego głowica przykładana jest do wybranego fragmentu ciała (na który został uprzednio nałożony specjalny żel). Końcówka urządzenia zasysa skórę i powoli schładza ją. Temperatura schładzania jest dobierana odpowiednio dla każdego pacjenta, na podstawie grubości tkanki tłuszczowej. Działanie niskiej temperatury na komórki tłuszczowe przez odpowiedni okres czasu doprowadza do ich obumarcia. Pojedynczy zabieg trwa około 45 minut, podczas którego wykonuje się do 7 przyłożeń. W niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie serii (2 - 5) zabiegów, przeprowadzanych co 6 - 8 tygodni. 

Najpopularniejszymi obszarami ciała poddawanymi zabiegowi są brzuch i uda. Jednak z jego pomocą można wyszczuplić również kark, ramiona, plecy i łydki.

Efekty “zamrażania tłuszczu”

Jeden zabieg pozwala na zredukowanie 25% - 45% tkanki tłuszczowej. Obwody ciała ulegają zmniejszeniu a sylwetka staje się bardziej smukła. Komórki tłuszczu, które zostały zniszczone podczas kriolipolizy nie regenerują się i ryzyko ponownego zbytniego nagromadzenia się ich w miejscu, który był poddany zabiegowi, jest znikome. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej zabieg poprawia kondycję skóry, która staje się bardziej jędrna, a zastosowany na udach i pośladkach pomaga pozbyć się cellulitu. Komórki tłuszczowe obumierają stopniowo, dlatego pierwsze efekty można zaobserwować dopiero po 2 - 3 tygodniach od zabiegu. W pełni widoczne są po 6 tygodniach. 

Przeciwwskazania

Pomimo tego, że kriolipoliza nie jest zabiegiem inwazyjnym należy pamiętać, że jest ona niewskazana dla niektórych osób. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest wywiad, pomagający na odpowiednią diagnozę. Zabieg nie zostanie wykonany u:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • kobiet w trakcie menstruacji,
  • osób ze stanem zapalnym lub infekcją skóry, 
  • osób ze schorzeniami wątroby i nerek,
  • osób cierpiące na choroby serca,
  • osób z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
  • osób cierpiących na nowotwory,
  • osób z cukrzycą.

Zabieg kriolipolizy w klinice Genesis

Kriolipoliza a liposukcja

Kriolipoliza coraz częściej postrzegana jest jako bezpieczniejsza alternatywa dla liposukcji. Liposukcja jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i potencjalnie obarczony większym ryzykiem komplikacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a rekonwalescencja trwa kilka tygodni. Przez ten czas konieczne jest noszenie specjalnego ubrania uciskowego. 

Kriolipoliza nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ sam zabieg jest bezbolesny. W jego trakcie może pojawić się jedynie dyskomfort w postaci uczucia zimna. 

Pomimo zalet w postaci bezinwazyjności, efekty kriolipolizy nie są identyczne jak w przypadku liposukcji, która pozwala na pozbycie się większej ilości tkanki tłuszczowej za jednym razem. 

Czy warto poddać się kriolipolizie?

Wszystko zależy od oczekiwanych efektów. Kriolipoliza jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej (np. w okolicy ud czy brzucha). Zabieg w bezbolesny sposób pozwala na wymodelowanie sylwetki oraz ujędrnienie skóry. Ponadto nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia komplikacji po zabiegu. Pomimo konieczności wykonania kilku serii zabiegów, jego cena jest niższa od ceny liposukcji. Należy jednak pamiętać, że kriolipoliza będzie nieskuteczna w przypadku walki z nadwagą i otyłością, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie z rozbudowaną tkanką tłuszczową.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.