Skip to main content

Czym zmyć klej super glue ze skóry?

Dodaj komentarz

Kleje typu kropelka i super glue znane są ze swojej skuteczności. Sklejają naprawdę mocno, szybko i na stałe. Zazwyczaj jest to zaleta, jednak w pośpiechu można skleić lub ubrudzić klejem nie to, co by się chciało. Na przykład często bywa, że sklejone zostają… dwa palce. Już po kilku sekundach wydaje się, że nic nie da się z tym zrobić – klej jest zbyt mocny. Nie do końca. Poniżej przedstawiamy kilka metod zmywania kleju super glue lub kropelka zarówno ze skóry, jak i z plastiku i materiału.

jak usunąć superglue ze skóry

Dlaczego działają tak szybko?

Kropelka i super glue należą do grupy klejów cyjanoakrylowych, które mają szerokie zastosowanie i działają niezwykle szybko. Mają być mocne, łatwe w użyciu i przydatne przy szybkich naprawach. Dlatego jeśli skleimy sobie przypadkiem palce klejem super glue, możemy mieć wrażenie, że nie da się ich rozłączyć bez uszkodzenia skóry.

Czym zmyć klej super glue?

Naturalnie chcemy uniknąć wszelkich ran i szkód, więc nie próbujemy rozłączać palców na siłę. To samo dotyczy sklejonych przedmiotów lub materiałów. Odrywając sklejone elementy od siebie, możemy zrobić więcej szkody niż pożytku. Warto spróbować na spokojnie. Oto kilka najlepszych metod:

  • Zwykły zmywacz do paznokci – najlepiej taki, który w składzie ma aceton. Zmywacze do paznokcie to rozpuszczalniki, jest więc szansa, że szybko poradzą sobie z problemem.
  • Mydło i woda – czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Spróbujmy po prostu zadziałać wodą z mydłem.
  • Alkohol – w tym przypadku warto zacząć od polania skóry ciepłą wodą. Później nasączamy wacik kosmetyczny alkoholem i przykładamy do skóry na około minutę.

Warto ponownie podkreślić, że najważniejsze są delikatność i ostrożność. W trakcie prób nie robimy nic na siłę, niezależnie od wybranej metody. Oczywiście, jeśli klej dostał się na przykład do oka, nie zwlekamy z wizytą u lekarza.

Czym zmyć klej kropelka?

Przede wszystkim warto spróbować metod, które wymieniliśmy w powyższym akapicie dotyczącym kleju super glue. Działanie tych dwóch typów kleju jest dość podobne, więc i podobne mogą być metody ich usuwania. Można też spróbować zanurzenia skóry w ciepłej wodzie z solą lub nawet… starcia zaschniętego kleju pumeksem. Tutaj również działamy z niezwykłą delikatnością. Jeśli już uda się usunąć klej super glue lub kropelka ze skóry, warto użyć delikatnego kremu nawilżającego. Większość wymienionych metod może bardzo wysuszyć i podrażnić skórę.

Jak usunąć klej kropelka i super glue z plastiku i materiału?

Wiemy już, jak ratować własną skórę, teraz powiedzmy sobie, jak ratować przedmioty, które nie powinny mieć kontaktu z klejem. Tu również trzeba działać szybko, by nie dopuścić do zaschniętych i nieestetycznych śladów. Oto kilka metod, jak rozpuścić super glue lub kropelkę:

  • Aceton – działamy podobnie jak przy skórze. Nasączamy wacik i przykładamy do zaschniętego kleju. Warto przeprowadzić próbę, by zobaczyć, czy aceton nie pozostawia po sobie plam.
  • Olej roślinny – bierzemy kawałek tkaniny, nasączamy go w oleju roślinnym i owijamy nim przedmiot. Po około godzinie klej powinien odpuścić.
  • Ocet spirytusowy – działamy podobnie jak w przypadku alkoholu i acetonu.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.